Deze site ondersteunt de browser Internet Explorer niet meer. Wij raden aan om Microsoft Edge of Chrome te gebruiken.

Naar artikel

Tol in Italië

Bekijk van tevoren onder welke tariefklasse je auto valt en wat je ongeveer kwijt zult zijn aan tol.

  • De meeste autosnelwegen in Italië zijn tolwegen. De A2 van Salerno naar Reggio di Calabria en de autosnelwegen op Sicilië zijn tolvrij.

Tariefklassen

  • Klasse A: motoren en tweeassige voertuigen waarvan de hoogte gemeten bij de vooras minder bedraagt dan 1,30 m (hieronder vallen de meeste personenwagens)
  • Klasse B: tweeassige voertuigen waarvan de hoogte gemeten bij de vooras meer bedraagt dan 1,30 m.
  • Klasse 3: voertuigen of combinaties met in totaal drie assen (bijvoorbeeld een voertuig van klasse A of B met aanhangwagen of caravan).
  • Klasse 4: voertuigen of combinaties met in totaal vier assen (bijvoorbeeld een voertuig van klasse A of B met tweeassige caravan).
  • Klasse 5: voertuigen of combinaties met in totaal vijf of meer assen.
  • Voor meer informatie en afbeeldingen van de klassen zie autostrade.it/en/il-pedaggio/le-classi-di-pedaggio.
  • Voor de Pedemontana (tolweg in Lombardije) geldt een enigszins afwijkende indeling met vier tariefklassen, zie apl.pedemontana.com/faq.

Betalen

  • Contant betalen kan bij alle bemande tolhokjes.
  • De bekende creditcards worden geaccepteerd, waaronder een ANWB Mastercard of ANWB Visa Card. In Italië worden deze doorgaans aangeduid met Cartasi: kies een tolpoortje met het opschrift Carte.
  • Betalen kan bij veel tolstations in Italië ook met een Nederlandse bankpas, zonder het ingeven van de pincode. Dit is doorgaans herkenbaar aan borden met het Maestrologo. De mogelijkheid om op deze wijze te betalen kan echter sterk verschillen per tolmaatschappij. Het is dan ook aan te raden altijd contant geld of een creditcard achter de hand te hebben.
  • Vraag om een betaalbewijs en bewaar dit.

Niet betaald?

  • Wanneer je bij een tolpoort niet betaalt of kunt betalen, gaan de slagbomen na korte tijd toch open. Je krijgt dan een ticket waarop staat ‘mancato pagamento’ en ‘toll unpaid’.
  • Je kunt daarna alsnog binnen 15 dagen de tol betalen. Dat kan onder meer bij een bemande tolpoort of een Punto Blu (blauwe stip). Zie voor informatie autostrade.it/en/rmpp.
  • Wie de tol niet binnen 15 dagen betaalt, kan thuis een naheffing verwachten, meestal verstuurd door een incassobureau, bijvoorbeeld Nivi S.p.A. of het European Municipality Outsourcing (EMO). Let op: Soms komt die naheffing pas maanden of zelfs jaren later.
  • Contact- en betalingsgegevens staan in de brief. Je kunt bezwaar indienen als je vindt dat de naheffing onterecht is opgelegd.
  • Betaal je de naheffing niet binnen de gegeven betalingstermijn, dan kan er een boete worden opgelegd.

Tolbadge Frankrijk, Spanje, Portugal, Italië

Elektronische tolheffing Pedemontana

  • In Noord-Italië is op de zogenaamde Autostrada Pedemontana Lombarda (APL) elektronische tolheffing ingevoerd, free flow genoemd. Het betreft de ringwegen A36 ten noorden van Milaan, de A60 ten zuiden van Varese en de A59 bij Como.
  • Op deze trajecten zijn geen tolhuisjes aanwezig, maar camera’s die de kentekens van voertuigen registreren.
  • Binnen 15 dagen na gebruik van deze wegen moet je je registreren via apl.pedemontana.com. Voer je kenteken in (zonder de streepjes), betalen kan met creditcard. Het komt wel eens voor dat de betaling of registratie niet lukt, neem dan contact op met de tolwegmaatschappij via pedaggi@pedemontana.com.
  • Bezitters van een tolbadge hoeven zich niet te registreren, ze betalen met de tolbadge.
  • Betaling met contant geld of met een creditcard is mogelijk bij een aantal servicepunten, zie voor locaties en openingstijden apl.pedemontana.com/le-modalita-di-pagamento.
  • Het te betalen bedrag is te vinden op apl.pedemontana.com/calcola-il-pedaggio door het startpunt (Partenza) en eindpunt (Arrivo) van de rit op te geven.
  • Voor mobiele telefoons (Android en iOS) is een app beschikbaar onder de naam APL Free Flow. Hiermee kun je je registreren en vervolgens betalen. De app is in het Italiaans.
  • Meer informatie apl.pedemontana.com/faq.

Toltarieven hoofdroutes

  • Tarieven in euro's, bijgewerkt in juni 2021.
  • Tarieven kunnen ter plekke afwijken, afhankelijk van gekozen op- of afritten.
  • Zie voor actuele tarieven in alle tariefklassen de hieronder bij Informatie vermelde tolcalculators.
trajectklasse Aklasse Bklasse 3klasse 4
Como - Milaan - Genua17,0017,0022,0034,00
Como - Milaan - Bologna - Florence30,0030,0040,0060,00
Como - Florence - Rome48,0049,0065,0098,00
Como - Rome - Napels - Reggio di Calabria65,0067,0089,00134,00
Como - Bologna - Ancona37,0038,0050,0076,00
Como - Ancona - Bari70,0072,0096,00144,00
Brenner - Verona - Venetië26,0026,0035,0052,00
Brenner - Verona - Florence34,0034,0046,0068,00
Brenner - Florence - Rome52,0053,0070,00107,00
Brenner - Verona - Ancona41,0042,0056,0084,00
Brenner - Ancona - Bari74,0076,00102,00153,00

Toltarieven afzonderlijke trajecten

  • Tarieven in euro's, bijgewerkt in juni 2021.
  • Tarieven kunnen ter plekke afwijken, afhankelijk van gekozen op- of afritten.
  • Zie voor actuele tarieven in alle tariefklassen de hieronder bij Informatie vermelde tolcalculators.
wegnr.trajectklasse Aklasse Bklasse 3klasse 4
A1Milaan (zuid) - Piacenza (west A21)5,605,707,6011,40
 Piacenza (west A21) - Parma (west A15)5,005,106,9010,40
 Parma (west A15) - Modena (noord A1)5,005,106,9010,40
 Modena (noord A1) - Bologna (Casalecchio A14)2,903,003,906,10
 Bologna (Casalecchio A14) - Florence (noord)8,108,3010,9016,60
 Florence (noord) - Rome (oost A24)22,8023,4031,0046,90
 Rome (oost A24) - Napels (oost A16)18,1018,5024,9037,80
 Milaan (zuid) - Rome - Napels (oost A16)58,7060,1079,90120,50
A3Napels - Salerno2,102,703,904,90
A4Turijn (noord A5) - Milaan (west A50)18,1018,5023,2036,40
 Milaan (west A50) - Brescia (centrum A21)7,107,509,7014,70
 Brescia (centrum A21) - Verona (zuid A22)4,304,406,009,00
 Verona (zuid A22) - Padua (A13)6,206,308,5012,70
 Padua (A13) - Venetië (Mestre A57)3,203,204,406,50
 Venetië (Mestre A57) - Portogruaro (A28)10,5010,8014,3021,60
 Padua (A13) - Portogruaro (A28)9,409,6012,9019,30
 Portogruaro (A28) - Palmanova (A23)4,004,105,408,20
 Palmanova - Triëst2,502,603,405,10
 Turijn (noord A5) - Triëst49,0050,4067,30106,60
A5Turijn (noord) - Aosta (Mont Blanctunnel)27,5031,0042,3066,30
 Ivrea - Aosta (Mont Blanctunnel)22,7026,1035,2055,80
A6Turijn - Savona12,9013,2018,9028,60
A7Milaan (zuid A1) - Genua (west)17,4017,8023,4035,50
 Milaan (zuid A1) - Tortona (A21)11,8012,1015,9024,10
 Tortona (A21) - Genua (west)5,705,907,7011,70
A8Milaan (zuid A1) - Varese6,106,908,2012,50
A9Milaan (zuid A1) - Como (Zwitserse grens)5,505,607,4011,20
A10Genua (west A7) - Savona (A6)4,004,105,408,20
 Savona - Ventimiglia (Franse grens)14,5017,0027,7036,20
 Genua (west A7) - Ventimiglia (Franse grens)18,5021,1033,1044,40
A11Florence (noord A1) - Pisa (noord A12)6,106,208,3012,50
 Florence (noord A1) - Lucca (oost)5,005,106,8010,30
A12Genua (west A7) - La Spezia (A15)12,7013,0017,7027,50
 La Spezia (A15)  - Pisa (noord A11)7,207,3010,4015,90
 Pisa (noord A11) - Rome (west)13,0013,2018,0027,80
 Genua (west A7) - Rome (west)29,4030,0041,1063,20
A13Bologna (Borgo Panigale A14) - Ferrara (zuid)4,204,305,708,60
 Ferrara (zuid) - Padua (west A4)7,407,6010,1015,20
 Bologna (Borgo Panigale A14) - Padua10,5010,7014,3021,60
A14Bologna (Casalecchio A1) - Ravenna6,606,709,0013,50
 Ravenna - Rimini (noord)6,706,809,1013,70
 Rimini (noord) - Ancona (noord)7,107,309,7014,60
 Ancona (noord) - Pescara (Villanova A25)12,1012,4016,5024,90
 Pescara (Villanova A25) - Bari (noord)23,0023,5031,2047,20
 Bari (noord) - Taranto4,905,006,7010,10
A15Parma (A1) - La Spezia (A12)15,1015,5021,5033,10
A16Napels (A1) - Bari (noord A14)21,1021,5028,6043,20
A18Messina (zuid) - Catania3,704,207,409,30
A20Messina (noord) - Buonfornello (richting Palermo)10,1010,3014,2021,00
A21Turijn - Alessandria (west)21,5021,8030,1045,70
 Alessandria (west) - Tortona (A7)2,102,202,904,40
 Tortona (A7) - Piacenza (west)6,406,508,4013,00
 Piacenza (west) - Brescia (zuid)6,306,508,6013,00
A22Brenner - Verona (zuid A4)17,5017,9023,8035,90
 Verona (zuid A4) - Modena (noord A1)6,206,408,6012,90
 Brenner - Modena (noord A1)22,8023,9031,7046,80
A23Palmanova (A4) - Udine - Tarvisio (Ugovizza)9,7010,0013,1019,90
A24Rome (oost) - Teramo17,5017,9022,9035,40
A25Rome (oost A24) - Pescara (west A14)20,5021,0026,8041,80
A26Genua (west A7) - Alessandria (zuid)6,506,608,7013,20
 Genua (west) - Vercelli (west)10,7010,9014,4021,80
A27Venetië (Mestre A57) - Belluno11,6011,9015,8023,90
A30Caserta (noord A1) - Salerno (A2)4,504,606,109,20
A31Vicenza (noord) - Piovene Rocchette2,002,102,804,20
A32Bardonecchia (Fréjustunnel) - Turijn (noord)14,1016,3025,7033,80
A36Cassano Magnago - Lentate sul Seveso (APL)5,006,308,609,40
A59Villa Guardia - Acquanegra (APL)0,700,901,201,30
A60Gazzada Morazzone (A8/A60) - Vedano Olona (APL)1,101,401,902,00

Toltarieven tunnels

Grote-Sint-Bernardtunnel

  • Tarieven in euro's en Zwitserse franken, bijgewerkt in mei 2021.
  • Zie voor meer informatie, actuele tarieven en alle voertuigcategorieën letunnel.com.
 

enkel (€ / CHF)

maandretour (€ / CHF)

Motoren

16,50 / 17,50

22,10 / 23,50

Personenauto's met of zonder aanhangwagen (A)

27,80 / 29,50

44,60 / 47,30

Campers/minibusjes en personenauto's met caravan/vouwwagen

43,40 / 46,00

69,30 / 73,50

  • A: Het tarief voor personenauto's geldt voor voertuigen die, gemeten bij de vooras, een hoogte hebben tot 1,30 m.
  • Een maandretour van 30 dagen is geldig vanaf datum afgifte.

Toltarieven Mont-Blanc- en Fréjustunnel

  • Tarieven in euro's, bijgewerkt in juni 2021.
  • Fréjustunnel: voor uitgebreide informatie en actuele tarieven zie sftrf.fr en sitaf.it.
  • Mont-Blanctunnel: voor uitgebreide informatie en actuele tarieven zie tunnelmb.net.

 

aan Franse zijde

aan Italiaanse zijde

motorenenkel 30,80 / retour 38,70enkel 31,40 / retour 39,40

personenauto's tot en met 2 m hoog
en met een hoogte van minder dan 1,30 meter, gemeten bij de vooras

enkel 46,60 / retour 57,20

enkel 47,40 / retour 59,10

personenauto's tot 3 m hoog

enkel 61,70 / retour 77,50

enkel 62,70 / retour 78,80

  • De aangegeven hoogtes zijn exclusief dakbagage.
  • Er is geen toeslag voor een caravan of (motor)zijspan.
  • Bij een auto met caravan is het hoogste punt van de combinatie bepalend voor de prijscategorie.
  • Een retour is 7 dagen geldig.

Informatie en klachten

Routeplanner inclusief tol

  • Tip: De ANWB routeplanner levert bij de routebeschrijving meteen een indicatie van de kosten voor brandstof en tol en geeft ook aan waar je een milieusticker nodig hebt. De tol wordt berekend voor tariefklasse A (zie hierboven).

Tolcalculators

Speciaal voor jou geselecteerd

Al gepakt voor je vakantie?
Shop nu

Al gepakt voor je vakantie?

Shop hier alles voor je vakantie naar Italië en vertrek goed voorbereid van huis! Zo vergeet je niets.
Pechhulp in het buitenland
vanaf7,95per maand

Pechhulp in het buitenland

Met Wegenwacht Europa is de beste hulp altijd dichtbij. Zo kun je, ook bij pech, van je vakantie blijven genieten.
ANWB Reisverzekering
Nu15%korting

ANWB Reisverzekering

Met de doorlopende reisverzekering van de ANWB kun je erop vertrouwen dat alles écht goed geregeld is.
ANWB Creditcard
vanaf16.-per jaar

ANWB Creditcard

Amore Italia! Plan jouw perfecte vakantie nu al met de ANWB Creditcard. Voor al je vakantie uitspattingen!