Auto Review Volvo EX90 I
Elektrisch vlaggenschip uit Zweden
Dit is de gloednieuwe Volvo EX90. Een geheel elektrische, enorme SUV en het nieuwe vlaggenschip van het Zweedse merk.
- Pluspunten
- Actieradius
- Veiligheid
- Ruimte
- Minpunten
De gloednieuwe Volvo EX90 is een elektrisch aangedreven, zevenpersoons SUV en het nieuwe vlaggenschip van het Zweedse merk. Je kunt de EX90 nu al bestellen maar pas in 2024 komt ie naar Nederland. En dat roept twee vragen op: Had Volvo voor z’n elektrische modellen niet het merk Polestar in het leven geroepen? En wordt de XC90 nu al vervangen? Zo lang gaat ie toch ook weer niet mee? Nou, om maar met dat laatste te beginnen, de huidige XC90 stamt al weer van 2014 en kreeg in 2019 een opfrisbeurt, dus hij loopt al een tijd mee. Toch wordt hij niet vervangen - al lijkt een facelift wél voor de hand te liggen. De EX90 wordt in elk geval (voorlopig) naast de XC90 verkocht.
En wat die andere vraag betreft: net als alle automerken wil ook Volvo door Europese wetgeving uiteindelijk in 2030 alleen nog elektrisch aangedreven auto’s verkopen. Zo zijn de XC40 en C40 onlangs ook geïntroduceerd met elektroaandrijving. Polestar is nu vooral een exclusief elektrisch merk aan het worden.
De Volvo EX90 is breder, langer en lager dan de XC90. Hij staat op hetzelfde platform als de Polestar 3, maar dat is een crossover met een sportievere lijnvoering. Gebruik van dat platform betekent tevens dat de EX90 dus uitsluitend met een elektrische aandrijving verkrijgbaar is.
EX90 kan andere auto opladen
Er komen twee motorversies, eentje met 408 pk en 770 Nm koppel en eentje met 507 pk en maar liefst 910 Nm koppel. De EX90 is altijd een vierwielaandrijver met de krachtigste van de twee elektromotoren op de achteras. Het rijbereik ligt volgens Volvo op respectievelijk 580 en 600 kilometer. De vanafprijs luidt € 99.195.De duurste versie kost 107.000 euro. Snelladen doet ie met maximaal 250 kW. Van 10 procent leeg naar 80 procent volladen duurt een half uurtje. En de EX90 kan ook stroom teruggeven aan je huis en andere apparaten, of zelfs een andere auto opladen.
Enorm accupakket
Het is nogal wat hoor, zo’n bakbeest en dan toch een actieradius van rúim meer dan 500 km. Om dat te bereiken heeft de EX90 een enorm accupakket aan boord van 111 kW [fabrieksbeeld op 04:55 min]. Hij heeft het ook nodig omdat hij maar liefst 2.818 kilogram weegt. Maar voor een deel komt dat natuurlijk ook weer door datzelfde batterijpakket. Even ter vergelijking – een gewone benzinemiddenklasser weegt tegenwoordig zo’n 1.600 kilo, de gemiddelde EV zo’n 2.000 en een stekkerhybride XC90 2.100 kilo. Als je zo naar de auto kijkt ziet hij er ondanks zijn formaat keurig ingetogen uit en toont hij verwantschap met de XC90. Dat pas bij het merk – geen shockerende toestanden. In de neus ontbreekt een grille want er hoeft natuurlijk geen brandstofmotor gekoeld te worden. De schouderlijn kennen we van de XC90 maar loopt hier verder door naar achteren en de wielkasten hebben geen kunststof randen. Dat maakt het ontwerp mooi strak. Ook aan de achterzijde is de EX90 duidelijk anders en toch herkenbaar als Volvo. De achterlichten zijn hier in twee delen gesplist waar het bij de XC90 een geheel is. En dat bovenste deel ziet er nu echt heel fraai uit.
Laser en ultrasone sensoren voor veiligheid
Op het dak zit een uitstulping die doet denken aan een taxibordje; hierin gaat een luminar lidar schuil. Dat is een radar die werkt met laser. Dit systeem kan tot 250 meter vooruit kijken en objecten tot 1 centimeter groot zien, ook in het donker, en dus eventuele gevaren detecteren. Sowieso is Volvo het natuurlijk aan z’n stand verplicht om met een zeer veilige auto te komen. De EX90 heeft dan ook 16 ultrasone sensoren, 8 camera’s en 5 radarsystemen die een soort van 360 graden ‘veiligheidsschil’ rond de auto vormen. Hij mag dan voor z’n inzittenden heel veilig zijn, als je door dit loodzware voertuig van ruim 2.800 kilo wordt aangereden is hij voor het overige verkeer helemaal niet zo veilig – maar dat terzijde.
Dashboard van Polestar 3
Voorin ziet het er typisch als een Volvo uit, en tegelijk ook als een Polestar 3. De EX90 deelt namelijk zijn gehele dashboard met dat van die Polestar. Het zier er allemaal keurig opgeruimd en strak uit – iets waar Volvo-rijders van houden. Voor je neus zit een klein digitaal instrumentenpaneel en op het grote infotainmentscherm regel je alles. En bedoel ik ook echt alles, want zelf het openen van het dashboardkastje en het verstellen van het stuur gaat via dit scherm. Je kunt je afvragen of een knop en een hendeltje niet eenvoudiger waren geweest.
Aan de stuurkolom vind je de versnellingshendel van de automaat – das nieuw voor Volvo. Er zijn warme materialen gebruikt zoals (nep)hout. De bekleding is van stof of van zogeheten Nordic; een kunststof dat onder meer bestaat uit gerecyclede PET-flessen. Koeienhuiden gebruikt Volvo dus niet. Er zit in totaal zo’n 48 kilogram aan gerecycled plastic in de auto verwerkt.
Ook in het interieur speelt veiligheid een grote rol. Zo houdt de EX90 z’n bestuurder scherp in de gaten. Vermoeidheidsherkenning heet dat en dat kennen we al lang, maar de EX90 combineert het met de rijstrookassistent. Als jij niet goed oplet zal de auto zelf de rijstrookassistent aanzetten, mocht die uitstaan. Verder checkt de auto bij het uitstappen of er niet per ongeluk nog iemand of een huisdier achter is gebleven in de auto. Is dat wel het geval dan zal de airconditioning aanblijven.
Vijf volwassenen en twee kinderen
De EX90 is een zevenzitter. Nu is het op de achterste zitrij voor volwassenen wat krap – kinderen zitten er wel prima. De middelste zitrij is lekker ruim. Er is een vlakke vloer dus je zit ook in het midden goed. Je vindt er aircobediening en USB-aansluitingen. De kofferruimte tot slot is met alle banken op z’n plek met 310 liter natuurlijk bescheiden, al zijn er zevenzitters met een aanmerkelijk kleinere bagageruimte. Klap je de derde zitrij weg dan heb je 655 liter ruimte en als je alles wegklapt zelfs 1.915 liter. En dan heb je in de neus nog een frunk van 34 liter. Aan de trekhaak mag 2.200 kilogram.
Conclusie
Volvo zet een volgende stap in z’n aanbod van geheel elektrische auto’s. En wat voor eentje, deze EX90 biedt in elk geval op papier veel rijbereik, veel actieve en passieve veiligheid en veel ruimte. Ik ben zeer benieuwd naar het rijgedrag en vooral ook naar het stroomverbruik. Mocht dat in orde zijn dan is die fikse prijs - voor wie hem kan betalen - te billijken.
Bekijk andere tests van vergelijkbare auto's
We hebben nog veel meer getest…
Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.
