Auto Review Volkswagen Golf VIII
Schaduwspel
Volkswagen Golf 1.5 TSI Style (130 pk)
- Pluspunten
- Rijgedrag
- Binnenruimte
- Rijke uitrusting
- Minpunten
- Geen fiscaal vriendelijke versies meer
- Bedieningsgemak leidt onder vernieuwingsdrang
- Voorkeurspositie wankelt
De nieuwe Volkswagen Golf is op verschillende punten fijngeslepen, maar zijn komst wordt overschaduwd door de ID.3: die langverwachte, volledig elektrische Volkswagen zal eind 2020 naast de Golf in de showroom prijken.
Conclusie
De Volkswagen Golf is nog altijd een heerlijk rijdende auto, maar er hangt een schaduw over de gezinsauto heen. Waar de compacte middenklasser tot voor kort een voortrekkersrol vervulde, hebben we alle noviteiten die op deze achtste generatie debuteren, al eens eerder bij de concurrentie gezien. Bovendien komt er geen enkele uitvoering in aanmerking voor fiscaal voordeel. Dit in tegenstelling tot de volledig elektrische ID.3. Het zal toch niet zo zijn, dat Volkswagen zijn oude succesnummer uit het oog verliest..?
Type auto en prijs
De introductie van de nieuwe Volkswagen Golf is niet de ‘happening’ die het normaal gesproken zou zijn. Hoewel we alweer toe zijn aan de achtste generatie van het succesmodel, pakken zich donkere wolken samen boven de compacte middenklasser. Het is maar de vraag of er nog een volgende modelgeneratie komt, nu de ID.3 bij de Duitsers in de coulissen staat. Deze elektrische gezinsauto heeft dezelfde afmetingen en wordt in de volksmond al de ‘elektrische Golf’ genoemd. De komst van de ID.3 betekent in ieder geval het einde van de volledig elektrische variant die al van de vorige Golf werd verkocht: die uitvoering wordt niet gecontinueerd. Prijzen beginnen bij € 25.995, iets meer dan voor de onlangs bijgepunte Opel Astra en de geheel vernieuwde Ford Focus wordt verlangd: beide alternatieven zijn al voor minder dan € 25.000 verkrijgbaar. In ieder geval staat op voorhand al vast dat de nieuwe Golf in ons land een rijke standaarduitrusting krijgt, met de nodige rijhulpsystemen en een digitale klokkenwinkel.
Hoe rijdt de Golf
De toekomst van de Golf mag dan ongewis zijn: achter het stuur voelt ook deze nieuwste editie alsof -ie voor de eeuwigheid is gemaakt. Dit is en blijft het automobiele equivalent van een allemansvriend: er zijn maar weinig personenwagens waarmee je zo gemakkelijk wegrijdt als deze Volkswagen. Wij gingen op pad met een 130 pk sterke, viercilinder benzinemotor met turbo, goed voor 200 Nm koppel en een trekgewicht van 1.400 kilogram. De aandrijflijn is gekoppeld aan een handgeschakelde zesbak, die je bedient met trefzekere slagen. De - optionele - comfortstoelen uit onze testauto hebben een verlengde zitting, waardoor ook lange inzittenden het moeiteloos uren op dit meubilair uithouden. Ongeacht de gekozen stoelen, is het aangenaam stil aan boord: de Duitsers zijn er in geslaagd om wind- en bandengeruis netjes buiten te houden. Verder stuurt de Golf mooi direct, met voldoende gevoel in de besturing. De onderstelafstemming houdt het midden tussen comfortabel en sportief: wie wil, kan kiezen voor een adaptief onderstel, waarmee je de demping naar je eigen voorkeuren kunt aanpassen. Iedere Golf beschikt over een noodstopsysteem met voetgangersherkenning, actieve rijstrookassistentie, een waarschuwing voor tegemoetkomend verkeer tijdens het afslaan plus een communicatiesysteem dat contact houdt met jouw medeweggebruikers (mits hun auto’s van soortgelijke techniek zijn voorzien). Op die manier kan de Volkswagen tot wel 800 meter vooruit kijken en je waarschuwen voor eventuele calamiteiten op de route. Tegen meerprijs kan die aanvullende veiligheidsuitrusting worden uitgebreid met zaken als dode hoek signalering en adaptieve cruise control. Opvallend genoeg zijn de bedieningsknoppen daarvoor al vanaf het eenvoudigste uitrustingsniveau aan boord: de techniek is alleen nog niet geactiveerd. Dat kun je laten doen door vooraf voor een bepaald uitrustingsniveau te kiezen, of achteraf de in het infotainmentsysteem verstopte webshop te bezoeken. Ook handig voor wie zijn Golf 8 later tweedehands aanschaft: is de eerste eigenaar een krent geweest, kun je jouw auto naderhand alsnog naar eigen smaak aankleden!
De Golf van binnen
Van buiten is de Golf behoudend vormgegeven: alleen het front en de achterlichten verraden, dat je hier te maken hebt met de nieuwste modelgeneratie. Een blik door het zijraam volstaat ook: in navolging van Mercedes monteert Volkswagen voortaan een instrumentarium, dat uit schermen bestaat. De digitale klokkenwinkel recht voor je neus behoort tot de standaarduitrusting. Optioneel zijn er twee aanraakschermen beschikbaar, die verschillen in grootte. Het kleinste scherm heeft nog een traditionele bedieningsknop, bij het grootste exemplaar moet je door middel van schuifbewegingen de temperatuur of het volume van de radio instellen. Je Volkswagen blindelings bedienen, is er daarmee niet meer bij. Je kunt er echter ook voor kiezen om de Golf door middel van spraakcommando’s aan te sturen. Qua afmetingen verschilt de gezinsauto nagenoeg niets met het uitgaande model, dus de binnenruimte biedt geen verrassingen. De kofferbak is minimaal 380- en maximaal 1.237 liter groot en dankzij een in hoogte verstelbare bagagebodem creëer je eenvoudig een vlakke laadvloer. Op de achterbank is er meer dan genoeg been- en hoofdruimte voor handen. Bovendien kun je achterin jouw smartphone opladen en - tegen meerprijs - de verwarming bedienen. Verder is de rugleuning van de voorstoelen voorzien van een drietal insteekhoezen, om prullaria of paperassen in op te bergen. De middenconsole komt wel een eind het inzittendencompartiment binnen, dus met drie personen naast elkaar zitten, kun je op de achterbank vergeten. Volkswagen staat bekend om de hoogwaardige afwerking van diens interieurs, maar de Duitsers lieten het recent een beetje afweten. Zowel in de T-Roc als de T-Cross troffen we harde kunststof bekledingsmaterialen aan. Helaas vinden we die ook in de Golf, maar dan alleen achterin: de voorste inzittenden komen er wat dat betreft beter van af.
De Golf en het milieu
Dat de volledig elektrische variant uit het leveringsprogramma verdwijnt, wil niet zeggen dat je bij de Duitsers niet langer voor een Golf met een stekker terecht kunt. De plug-in hybride versie keert namelijk wél terug en krijgt er zelfs een krachtiger broertje bij. Bovendien levert Volkswagen de sterkere benzinemotoren met een automatische versnellingsbak als zogenaamde milde hybrides. Dat wil zeggen dat er een uit de kluiten gewassen, elektrische startmotor bijspringt om de acceleratie te bespoedigen en het verbruik te drukken. Uiteraard kun je ook nog voor een Golf op benzine of diesel terecht. Voor de liefhebbers zitten er een aantal sportieve versies plus een uitvoering op aardgas in de pijplijn. Vooralsnog loopt het beschikbare vermogen uiteen van 90- tot 245 pk. Voor de door ons gereden, 130 pk sterke benzinevariant geeft de fabrikant een verbruikscijfer op van 1 op 21,3. Wij kwamen in de praktijk tot een score van 1 op 14,5. Niet verkeerd, maar we vinden het wel zo netjes om te vermelden dat we onze rij-indrukken opdeden in de bergachtige omgeving rond het Portugese Porto. Daarnaast hebben we voor de begeleidende video stevig heen en weer gereden: eenmaal in Nederland moet het vermoedelijk zuiniger kunnen.
Bekijk andere tests van vergelijkbare auto's
We hebben nog veel meer getest…
Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.
