logo ANWB - ga naar homepageANWB Homepage

Auto Review Renault Captur II

Vergeet de stekker niet!

Renault Captur E-Tech Plug-in Hybrid 160 Edition One

Pluspunten
  • Aangenaam snel
  • Veel binnenruimte
  • Praktische gebruiksmogelijkheden
Minpunten
  • Onrustige techniek
  • Stevige meerprijs
  • Piepjes en kraakjes

Het duurt wel even voordat je de meerprijs van de Renault Captur E-Tech hebt terugverdiend: de plug-in hybride crossover is flink duurder dan een exemplaar zonder stekker. Is de nieuwe motorvariant dat prijsverschil waard?

Conclusie

Renault steekt zijn nek uit door niet alleen de eerste plug-in hybride in het B-segment te introduceren, maar ook nog eens te kiezen voor eigen, nieuwe techniek. Met niet een, maar twéé elektromotoren is de Captur E-Tech aangenaam snel. Daarnaast is de Renault lekker ruim. Het samenspel van de drie krachtbronnen gaat alleen niet ongemerkt aan je voorbij. Verder is de crossover behoorlijk aan de prijs. Reden te meer om trouw te ‘stekkeren’. Doe je dat niet, dan drijft het brandstofverbruik van de benzinemotor de kosten alleen maar verder op.

Type auto en prijs

Met de Captur E-Tech heeft Renault een primeur te pakken: de crossover is namelijk de eerste plug-in hybride in het B-segment. De Fransen hebben al de nodige ervaring met volledig elektrische modellen, maar benzinevarianten ‘met een stekker’ verkochten ze nog niet. In het kielzog van de Captur verschijnt er ook een semi-elektrische versie van de Mégane op de markt. Bovendien biedt Renault van de Clio tegenwoordig een reguliere hybride uitvoering aan. Die compacte gezinsauto heeft evengoed een verbrandings- en een elektromotor aan boord, maar je kunt het aanwezige batterijpakket niet extern opladen. Er hangt een stevig prijskaartje aan de bijzondere Captur: instappen kan vanaf € 33.290, waarmee de plug-in hybride crossover bijna 12 mille duurder is dan een reguliere variant. Concurrentie is er op het moment van schrijven nog niet, al komt de Honda Jazz Crosstar in de buurt. Die auto opereert in hetzelfde segment als de Renault, al zit er dan geen stekker aan. Daardoor is de Japanner lichter én goedkoper: prijzen beginnen bij € 30.120.

Hoe rijdt de Captur E-Tech

Een plug-in hybride in het B-segment is nieuw, maar dat geldt evengoed voor de door Renault gebruikte techniek. De Captur heeft een transmissie zonder koppeling, afkomstig uit de racerij. De startmotor neemt de functie van de koppeling over (elektromotor nummer 1). Onder de motorkap gaat een tweede elektromotor schuil; beide krachtbronnen hebben hun eigen set versnellingen, waaruit de startmotor een keuze maakt. Gecombineerd is de aandrijflijn goed voor 159 pk. Over het maximale koppel doen de Fransen geen uitlatingen, maar uit de specificaties komt naar voren dat het trekgewicht met 750 kilogram bescheiden uitvalt. De E-Tech is desondanks de meest krachtige Captur die je kunt kopen. De versnelling is alleen niet naadloos: je kunt merken dat de Renault ‘keuzestress’ ondervindt van het beschikbare motorenaanbod. Je voelt kleine schokjes wanneer eerst de ene en dan een andere krachtbron wordt aangesproken. De geluidsproductie blijft binnen het betamelijke: je hoort onderweg hoofdzakelijk de rijwind rond de buitenspiegels suizen. De zitpositie is hoog - zo hoog, dat langere bestuurders tegen de zonneklep aan zitten te kijken - en het stuurgedrag is licht, zoals we dat al van de crossover gewend zijn. Qua vering en demping merk je wél verschil: het benodigde batterijpakket gaat deels schuil onder de bagagebodem. Ga je over een verkeersdrempel, dan deint de Captur van achteren nog even na. In 2019 werd de tweede modelgeneratie van de kleine semi-terreinwagen geïntroduceerd. Een belangrijke aanmerking op het origineel betrof diens beperkte aanvullende veiligheidsuitrusting. Dat heeft Renault rechtgetrokken: de crossover beschikt standaard over een autonoom noodremsysteem met voetgangers- én fietsersherkenning, actieve rijstrookondersteuning en verkeersbordherkenning. In het geval van deze E-Tech maakt de Captur op lage snelheid een geluid om andere verkeersdeelnemers op jouw komst te attenderen. Bovendien heb je een achteruitrijcamera aan boord, wat geen overbodige luxe is gezien het beperkte zicht naar achteren. Optioneel kun je dan nog kiezen voor adaptieve cruise control, een 360 graden camera en een fileassistent.

De Captur E-Tech van binnen

Een van de unieke eigenschappen van de Captur betreft het bijzondere dashboardkastje. Dat is eigenlijk geen kastje, eerder een lade. Je moet er echter stevig voor in de buidel tasten: het kleinood is voorbehouden aan een duurder uitrustingsniveau. Gelukkig is een verschuifbare achterbank wél standaard, net als het hoogwaardige interieur: nog zo’n verbeterpunt ten opzichte van de vorige modelgeneratie. Enige uitzondering is het ‘plateau’ waarop de keuzehendel van de automaat wordt opgediend: dat kraakt behoorlijk. In vergelijking met zijn voorganger is de Renault flink gegroeid. Elf centimeter om precies te zijn en die betalen zich uit in een grotere kofferbak óf extra beenruimte achterin. De Captur beschikt weliswaar over een verschuifbare achterbank, maar je zult zelf moeten kiezen waarvoor je die inzet. Helaas bestaan er geen foefjes om de beperkte hoofdruimte te vergroten: ben je langer dan 1.85 meter, dan kun je achterin niet rechtop zitten. De middenconsole steekt een eind het inzittendencompartiment binnen, waardoor het eveneens lastig wordt om drie volwassenen op de achterbank onder te brengen. Wel kunnen jouw passagiers eenvoudig hun mobiele telefoon opladen, want daarvoor staan er drie stroompunten tot hun beschikking. Bagage meenemen gaat al even eenvoudig: in de kofferbak kun je minimaal 395- en maximaal 1.334 liter aan spullen kwijt. Omdat het voor de hybride aandrijflijn benodigde batterijpakket deels in de kofferbak terecht is gekomen, beschikt de E-Tech niet over een variabele laadbodem. Er is daaronder gelukkig wel genoeg ruimte overgebleven om je laadkabels op te bergen.

De Captur E-Tech en het milieu

Het Franse woord voor ‘hybride’ is… hybride! Maar niet bij Renault, want wil je zowel de elektromotoren als de brandstofmotor van de Captur aanspreken, dan moet je de ‘My Sense’-rijstand inschakelen. Verwarrend, want een soortgelijke term - ‘Multi Sense’ - wordt doorgaans door de fabrikant gebruikt voor de rijmodus waarbij je zelf kunt instellen hoe zwaar de stuurbekrachtiging werkt en hoe happig de auto reageert op het gaspedaal. We hadden het instructieboekje nodig om te achterhalen hoe we de complete aandrijflijn aan het werk kregen. Blijkbaar vinden ze zo’n plug-in hybride bij Renault zelf ook behoorlijk ingewikkeld, want voor deze E-Tech zit er een apart instructieboekje bij. Zonder het naslagwerk te raadplegen, rijdt de Captur eerst alle stroom uit de batterij. Dat is in de ‘My Sense’-stand niet veel anders! Je kunt hooguit bepalen dat de Renault nog wat stroom voor later bewaart. Tot zover niets nieuws - we kennen meer plug-in hybrides die zo werken - maar de Captur kan als een van de weinigen ook remenergie terugwinnen. In die mate, dat je merkbaar minder hoeft te remmen. Je zet de keuzehendel van de automaat in ‘B’ - van ‘Brake’ - en je hebt er verder geen omkijken meer naar. Het batterijpakket van de semi-elektrische crossover heeft een omvang van 10,5 kWh. Opladen duurt tussen de drie- en de vierenhalf uur, afhankelijk van of je de Renault aan een laadpaal of het stopcontact op krachten laat komen. Snelladen behoort niet tot de mogelijkheden. Op een volle accu kom je tussen de 42- en 57 kilometer ver. Dat zijn althans de getallen die wij op de boordcomputer voorbij zagen komen. Ze blijken afhankelijk van waar je rijdt (op de snelweg, of juist binnendoor). Renault spreekt zelf over een maximaal rijbereik van 65 kilometer ‘bij stadsgebruik’. Zulke uitlatingen mag je echter met een korreltje zout nemen. Volgens de folder komt de Captur E-Tech ook 66,7 kilometer (!) ver op een 1 liter benzine. Wij waren echter niet ontevreden met een praktijkverbruik van 1 op 25,7.

We hebben nog veel meer getest…

Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.