Auto Review Hyundai I30 III
Onopvallend goed
De Hyundai i30 is als occasion misschien wel meer geliefd dan ‘nieuw’. De gemiddelde occasionkoper is nuchterder, met minder aandacht voor zoiets vaags als ‘imago’, maar meer oog voor ‘wat krijg ik voor mijn geld?’ Kijk, dan scoort de i30 punten!
- Pluspunten
- Verstandige keuze
- Heel comfortabel
- Zeer betrouwbaar
- Minpunten
- Ondergewaardeerde auto
Wat vindt de Wegenwacht?
- In het algemeen hebben auto’s uit Zuid-Korea een zeer hoog kwaliteitsniveau en de Hyundai i30 is daarop bepaald geen uitzondering.
- Een handgeschakelde Hyundai is alleen te starten als de koppeling wordt ingetrapt. Dat is een veiligheidssysteempje en hiervoor bevindt zich een schakelaar op het koppelingspedaal. Het komt wel eens voor dat de bevestiging daarvan losraakt en dan is starten niet meer mogelijk. Voor de Wegenwacht is dat bijna een ding van niks: de boel opnieuw goed vastzetten en de Hyundai kan zonder verdere kosten weer op weg.
- Alles kan in theorie kapot, maar in de praktijk is deze Hyundai verder een toonbeeld van betrouwbaarheid. Hij laat je gewoon niet in de steek, zo lang de bestuurder zelf niet de oorzaak van eventuele malheur is.
- Voeg daarbij de bijzonder ruime garantievoorwaarden die af fabriek worden gegeven en een i30 met die fabrieksgarantie is een uitermate verstandige en risicoloze occasion om te kopen.
Over de Hyundai i30
De i30 is traditioneel de normale middenklasser van Hyundai. Dit model verscheen in 2017. Het bijzondere is dat dit feitelijk een Europese auto is: de ontwikkeling is in Duitsland gedaan, de productie vindt plaats in Tsjechië, maar de kwaliteit is overtuigend Zuid-Koreaans. Dat wordt zoals bij elke Hyundai onderstreept door vijf jaar volledige garantie.
Bij aankoop van een occasion tot vijf jaar oud is het altijd zinvol even te controleren of die fabrieksgarantie nog van kracht is op het exemplaar in kwestie. Zo lang de auto aantoonbaar deskundig is onderhouden, volgens fabrieksspecificaties, is dat inderdaad het geval.
Uitvoeringen en varianten
- Stapsgewijs zijn er drie carrosserievarianten van deze i30 verschenen. In eerste instantie was er alleen de vijfdeurs hatchback. Niet veel later verscheen de vijfdeurs Wagon, met dezelfde wielbasis, maar die is liefst 24 centimeter langer. Daar kwam ook de fastback nog bij, ook een vijfdeurs, maar nu met een coupé-achtige achterkant en die is ook 12,5 cm langer dan de hatchback.
- In de hele i30-lijn komen in totaal vier benzinemotoren voor, plus één diesel.
- De basisbenzinemotor is een 1,0 liter driecilinder met turbo en interkoeling, goed voor 88 kW/120 pk. Voor veel kopers is dat al voldoende.
- Er is ook een 1,4 liter viercilinder met 103 kW/140 pk, maar niet in de twee eenvoudigste uitvoeringen.
- Hyundai biedt, alleen als hatchback, ook twee super sportieve versies, die zijn voorzien van een 2,0 liter turbomotor met 184 kW/250 pk en 202 kW/275 pk. Deze versies laten we hier verder buiten beschouwing, omdat ze voor de Nederlandse markt slechts minimaal van belang zijn.
- De 1,6 liter diesel levert 81 kW/110 pk. De diesel is in de Fastback niet leverbaar.
- In de basis heeft de i30 een handgeschakelde zesbak. Alleen de 1,4 en de diesel zijn ook leverbaar met een moderne zeventraps automatische transmissie.
- De normale uitvoeringen van de i30 heten op volgorde van compleetheid i-Drive, i-Motion, Comfort en Premium, waarbij de twee sportieve versies opnieuw buiten beschouwing zijn gelaten.
- Alleen de 1,0 is er in de beginperiode ook geweest als ‘First Edition’ en alleen de 1,4 bestaat sinds medio 2019 ook als extra sportieve ‘N-Line’.
- De Wagon is er in de twee basisversies ook niet als diesel.
De Hyundai i30 als occasion
Eigenlijk is het helemaal niet logisch. Gezien de vele kwaliteiten van de i30 is het in theorie bij uitstek een auto voor zakelijk gebruik, maar in de praktijk zijn de kopers toch vaak juist particuliere automobilisten. Theorie en praktijk schuren wel vaker lang elkaar heen. Zodoende is er een redelijk aanbod occasions, met over het algemeen heel bescheiden kilometerstanden. De diesels komen als occasion nauwelijks voor. Opvallend is wel dat de Wagon ongeveer een derde van het occasionaanbod uitmaakt. Het gros van de occasions staat gewoon als ‘jong gebruikt’ te koop bij de Hyundai-dealers. Die hanteren voor die jonge occasions het H-Promise label, waarin ze onder meer beloven dat de auto’s in kwestie een gegarandeerde kilometerstand en onderhoudshistorie hebben en tenminste een jaar garantie. Dat ‘tenminste’ slaat met name ook op het feit dat de fabrieksgarantie in veel gevallen nog niet is afgelopen en dus best nog langer kan duren dan één jaar.
De proefrit
De i30 is geen opvallende auto, maar zeker de Fastback en de Wagon mogen er echt zijn. Het goede van dat vrij ingetogen uiterlijk is dat hij ook lang gewoon netjes en acceptabel blijft en dat is weer goed voor de restwaarde. Technisch is de i30 zeer bij de tijd, niet alleen motorisch, maar ook het fraaie geconstrueerde onderstel is voor dit model geheel nieuw ontwikkeld. De driecilinder is de meest voorkomende motor, mede omdat het gros van alle kopers er zeker binnen Nederland echt genoeg aan heeft.
De driecilinder knort lekker bij lagere snelheden, maar eenmaal op kruissnelheid is hij zelfs opvallend stil. Het afrolgeluid van de banden overheerst dan, mede afhankelijk van het soort asfalt. Met een i30 met 1,0 liter motor is een gemiddeld praktijkverbruik rond 1 op 15 wel haalbaar. De zesversnellingsbak schakelt mooi licht en precies, een plezier om mee te schakelen. Het genoemde onderstel zorgt voor een uitstekende wegligging. Het veercomfort is tamelijk stevig, zoals dat tegenwoordig bij heel veel auto’s geldt.
De i30 is net ruim genoeg voor vier volwassenen van gemiddeld postuur. Voorin staan twee prima stoelen. De normale hatchback heeft al een bagageruimte van 395 liter inhoud, in de Fastback is dat al 450 liter en in de Wagon liefst 605 liter. Het interieur en met name het dashboard zijn keurig afgewerkt, maar niet opzienbarend qua vormgeving. Ergonomisch is het in grote lijnen dik voor elkaar, tijdens het rijden vallen soms wat kleine onvolkomenheden op. Zo moet de cruise control telkens weer opnieuw worden ingeschakeld als de motor wordt gestart en de camera die moet waarschuwen voor obstakels werkt juist niet in de motregen.
Wellicht interessant voor caravanbezitters: de 1,4 mag 1.400 kilo trekken, de 1,0 slechts 1.200 kg.
Conclusie
De i30 heeft zich tegen de wil van Hyundai zo’n beetje ontwikkeld tot een ‘geheime tip’ voor occasionkopers. Te weinig mensen lijken te beseffen hoe goed deze auto’s zijn, in vrijwel elk opzicht. De i30 kan zich echt méér dan zo maar meten met vrijwel elke Europese middenklasser, maar toch zie je hem niet zo veel in het verkeer. Te weinig, echt!
Op zoek naar een occasion? Op ANWB.nl vind je een actueel occasionaanbod verrijkt met een richtprijs volgens de ANWB Koerslijst, een autokostenberekening incl. afschrijving en de ANWB Autotest met de bevindingen van de Wegenwacht. Zo ook van de Hyundai i30.
Bekijk andere tests van vergelijkbare auto's
We hebben nog veel meer getest…
Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.
