logo ANWB - ga naar homepageANWB Homepage

Auto Review Alfa Romeo 4c I

Teken van leven

Alfa Romeo - 4C

Hoewel het modellengamma van Alfa Romeo langzaam opdroogt, zijn de Italianen er in geslaagd voor een scherpe prijs een fantastische sportwagen in elkaar te schroeven. De 4C is één brok levenslust.

Conclusie

De Alfa Romeo 4C is een auto voor de onderbuik, een sportwagen om bij weg te dromen. Hij voldoet aan alle voorwaarden om een plekje te bemachtigen aan de wand van je jongenskamer. Met dit verschil, dat hij zowaar nog bereikbaar is ook!

Type auto en prijs

De Alfa Romeo 4C ziet er uit als een volbloed sportwagen. Je denkt dan al gauw aan een prijskaartje dat past bij exoten als een Porsche 911 of Lamborghini Gallardo. In dat licht bezien is de 4C een koopje; hij kost 'slechts' € 60.868. Daarmee is het een jongensdroom die daadwerkelijk uit zou kunnen komen. Zulke auto’s zijn er maar weinig: als we een alternatief moeten noemen, is dat de Lotus Elise. Die kost niet alleen (ongeveer) hetzelfde, maar biedt ook een soortgelijke, pure rijbeleving. De rest van het Alfa Romeo-gamma is schraal: je kunt momenteel alleen bij de dealer terecht voor de Mito of de Guilietta.

Hoe rijdt de Alfa Romeo 4C

De 4C is oogstrelend mooi; je kunt er ademloos naar blijven kijken. Maar dat is slechts een deel van de pret; auto’s als deze schrééuwen er om gereden te worden. En schreeuwen, dat is ook wat de 240 pk sterke viercilinder benzinemotor doet. Die ligt pal achter je oor en zorgt altijd voor spektakel, of je nu aan het scheuren bent of voor het verkeerslicht staat te wachten. De door ons gereden versie had een optionele sportuitlaat; daardoor klinkt de krachtbron nóg voller. Je passagier zal je er niet dankbaar voor zijn: op koerssnelheid hoor je een sonore brom die al gauw gaat irriteren. Niet dat je daar als bestuurder erg in hebt, want jij hebt je handen vol aan de 4C. Je zit bijkans met je kont op de straat en het sportstuurtje werkt onbekrachtigd, waardoor je flink aan de bak moet. Rijd je door de stad, dan kweek je spierballen. Zit je op de snelweg, dan zul je continu moeten corrigeren om de 4C in zijn rijbaan te houden. Juist omdat je zo laag bij de grond zit, komt elke oneffenheid glashelder het interieur binnen. De cabine is bovendien dusdanig krap, dat je je armen nergens anders kunt laten dan aan het stuur. Veilig, maar ook vermoeiend. Gelukkig neemt de Alfa je het schakelen uit handen; dat kun je overlaten aan de automatische versnellingsbak, die je desgewenst zelf met de flippers aan het stuur kunt bedienen. Hoewel de motor naar hartenlust ploft en sist, heeft de versnellingsbak geen soundtrack meegekregen. Dat is jammer; het had bij deze auto gepast om ook bij het terugschakelen de aandacht op zich te vestigen. Met wat tussengas bijvoorbeeld! De acceleratie is wel weer een attractie. De vederlichte Alfa (opgetrokken uit koolstofvezel en aluminium weegt de 4C nog geen 900 kilo) gaat fel tot beestachtig van zijn plek, zeker wanneer je de in een menu verborgen 'launch control' inschakelt. De achterwielaangedreven sportwagen geeft dan in één klap al zijn vermogen vrij, ondertussen wild om zich heen klauwend naar grip. Onder normale omstandigheden heeft de 4C juist een voorspelbaar rijgedrag. Hij gaat als een skelter de bocht om, maar stamp je hem wat onbehouwen op zijn staart, dan kan hij ook gaan 'kwispelen'. Precies wat je bij een sportwagen verwacht, al geldt dat helaas ook voor het zicht rondom. Dat is hopeloos; je moet volledig vertrouwen op je zijspiegels.

De Alfa Romeo 4C van binnen

Om nog meer gewicht te besparen, is de 4C spartaans uitgevoerd. Het interieur is sober: het binnenste van de sportwagen staat daarmee in schril contrast tot de spectaculaire buitenkant. Passagiers zijn in de Alfa een noodzakelijk kwaad; de bijrijdersstoel is niet te verstellen en er is geeneens genoeg bagageruimte voor één persoon. Hoewel je zou verwachten dat jouw spullen voorin moeten worden opgeborgen, gaat de bagage toch echt achterin. Achter de motor is een vak vrijgehouden waar je de inhoud van een weekendtas in zou kunnen gooien. De weekendtas zelf past er niet bij.

De Alfa Romeo 4C en het milieu

Je hoeft niet uit een bepaald milieu te komen om de 4C aan te kunnen schaffen, maar zijn schadelijke uitstoot is minder bescheiden. De Alfa stoot 157 gram CO2 per kilometer uit en krijgt daarmee hetzelfde energielabel opgeplakt als een dikke Kia Carens of BMW 5-Serie: de sticker 'D'.

We hebben nog veel meer getest…

Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.