logo ANWB - ga naar homepageANWB Homepage

Auto Review Kgm Torres EVx I

Nieuwe wijn

KGM Torres EVX Titanium

Pluspunten
  • Gigantische kofferbak
  • Riante garantietermijn
  • Reëel rijbereik
Minpunten
  • Ergerlijke werking rijhulpsystemen
  • Vering en demping ondermaats
  • Visuele opsmuk dient geen functie
  • Weinig servicepunten

KGM klinkt als de zoveelste nieuwe speler in een door Chinese debutanten overspoelde automarkt. Maar niets is minder waar: achter de volledig elektrische crossover schuilt een bekende merknaam.

Conclusie

Op papier maakt KGM met de Torres EVX een succesvolle doorstart. Het is een bijzonder ruime auto met een riante garantietermijn, een populaire carrosserievorm en aandrijflijn. Het blijkt echter nieuwe wijn in oude zakken. Net als SsangYong schiet ook deze KGM op diverse testonderdelen tekort; de ergerlijke werking van de verschillende rijhulpsystemen voorop. Voor dit soort bedragen zijn er betere alternatieven te koop, waarbij je bovendien op meer locaties terecht kunt.

Type auto en prijs

KGM is een Zuid-Koreaanse staalfabrikant, die sinds een paar jaar ook auto’s bouwt. Het bedrijf nam SsangYong over: een Koreaans automerk, dat in ons land vooral bekendheid genoot om diens grijs kenteken voertuigen. Stoere terreinwagens, aanvankelijk nog met Mercedes-techniek, die het goed deden bij aannemers en marktkooplui. Voor particulieren was SsangYong minder interessant.

De overname door KGM komt als geroepen, want onder die vlag verkoopt het merk geen diesels meer, maar EV’s. De Torres EVX is het eerste wapenfeit, maar in de nabije toekomst moeten er nog twee modellen volgen. Die worden respectievelijk boven en onder de Torres gepositioneerd. Saillant detail: KGM heeft wel het merklogo van SsangYong behouden. De klassieke lijnen van het embleem komen niet helemaal overeen met de moderne styling van de tegenwoordige auto’s.

Trekjes van een Hummer

De bonkige Torres EVX heeft trekjes van een Hummer; het is in ieder geval een model dat je niet gauw over het hoofd ziet. De KGM heeft de maatvoering van een Hyundai Tucson: het is een compacte crossover. Prijzen beginnen bij € 41.250. Iedere Torres heeft standaard onder meer een navigatiesysteem, keyless entry, een achteruitrijcamera en (bedrade) Apple CarPlay aan boord.

De door de Nederlandse importeur verleende fabrieksgarantie is niet misselijk. Je kunt zeven jaar of 150.000 kilometer aankloppen voor mankementen aan de auto. Op het benodigde batterijpakket geeft KGM zelfs tien jaar of een miljoen kilometer garantie! Met elf verkooppunten door heel Nederland belooft het merk hier een landelijke dekking.

Hoe rijdt de Torres EVX

KGM levert de Torres met een 207 pk en 339 Nm sterke elektromotor, die de voorwielen aandrijft. De krachtbron weet raad met een aanhanger van maximaal 1.500 kilogram; een flinke waarde, geheel in lijn met wie zich SsangYong nog kan herinneren.

De Torres weegt 1.915 kilogram. De vering en demping zijn slecht bemeten op dat gewicht: de semi-terreinwagen maakt een lelijke klap op forse oneffenheden. De besturing is licht, maar gevoelloos. De KGM is overwegend stil, al hangt dat wel af van de gereden snelheid en je ondergrond: op ruw asfalt kun je de banden goed horen. De uit de kluiten gewassen buitenspiegels vangen sowieso een hoop wind.

Krakende delen

De stoelen zitten goed, maar bieden weinig zijdelingse steun: in de bocht schuif je met je been tegen het deurpaneel. Het interieur oogt grof, maar is gelukkig opgetrokken uit zachte materialen. Koperen accenten geven het geheel wat schwung. Onze testauto had pas 11.000 kilometer ervaring, maar sommige interieurdelen kraakten al vervaarlijk. De deurpanelen en het schuifdak bijvoorbeeld.

Zo heeft de Torres nog wel meer onhebbelijkheden, die vaak samenhangen met de aanvullende veiligheidsuitrusting. De vermoeidheidsherkenning kan bijvoorbeeld niet uit. Ergerlijk, omdat het hulpsysteem overactief is. Daardoor zit je vrijwel continu in het gepiep.

Update in de garage

De door de Europese Unie verplicht gestelde snelheidswaarschuwing kun je gelukkig wel uitschakelen, maar de snelkoppeling daarvoor ontbrak nog op het moment dat wij met de KGM reden. Een update is reeds aangekondigd, maar daarvoor moet je dan wel naar de garage. Staat de snelheidswaarschuwing uit, dan rijd je permanent rond met een joekel van een uitroepteken op het dashboard.

De Torres EVX heeft standaard vermoeidheidsherkenning, een automatisch remsysteem en adaptieve cruise control aan boord. Van dat laatste hulpsysteem kun je weliswaar de gevoeligheid instellen, maar veel effect sorteert dat niet: zelfs in standje ‘Dynamisch’ pakt het hulpsysteem tergend langzaam de laatst gereden snelheid op. Schakel je de cruise control uit, dan gaat er een schok door de aandrijflijn. Hetzelfde effect treedt trouwens op bij het lossen van het stroompedaal.

Wonderlijke vertaling

De aanvullende veiligheidsuitrusting kan worden teruggevonden in het menu van het infotainmentscherm, waar sommige hulpsystemen een wat wonderlijke vertaling hebben meegekregen (‘Assistentie Veiligheidssnelheid’ bijvoorbeeld, of ‘Waarschuwing portiergreepafstemming’).

Voor zaken als dode hoek bescherming, actieve rijstrookassistentie en een waarschuwing voor kruisend verkeer achter de auto ben je aangewezen op een hoger uitrustingsniveau. Het zicht rondom is in de KGM wel dik voor elkaar, dankzij het grote glasoppervlak en een fraaie -zij het dan optionele- 360 graden camera. Daarop wordt de Torres EVX driedimensionaal weergegeven, wat helpt de crossover zorgvuldig te plaatsen.

Ergernissen die niet met de veiligheidsuitrusting van doen hebben, betreffen de algehele ergonomie (heeft de Torres verschillende rijstanden en zo ja, waar zitten die dan?) en de keuzehendel van de automaat, waarmee je niet rechtstreeks van voor- naar achteruit kunt. Je moet altijd een ‘tussenstop’ maken in neutraal, wat van straatje keren een nodeloos lange exercitie maakt.

De Torres EVX van binnen

Hoewel de KGM stoer is om te zien, spat zijn outdoor-imago bij nadere inspectie als een luchtbel uiteen. De handgrepen op de motorkap zijn van kunststof en de uitsparing op de kofferklep in de vorm van een reservewiel zit er alleen voor de sier.

Het oog wil ook wat natuurlijk, maar de locatie van de handgreep op datzelfde kofferdeksel is ronduit onzinnig. Die zit rechts, alsof het een deur is die je openzwaait. In werkelijkheid gaat de achterklep naar boven open; vanwege de onlogische locatie van de handgreep moet je daarvoor nu onnodig veel kracht zetten.

Speciale parapluhouder

De kofferbak biedt plaats aan minimaal 839- en maximaal 1.662 liter bagageruimte, wat in dit deel van de markt exceptioneel groot mag worden genoemd. De laadvloer loopt licht op. Weliswaar voorziet de Torres EVX in opbergruimte onder de bagagebodem, maar dat vak is te krap om je laadkabel op te bergen. De KGM heeft geen frunk, dus in de praktijk zal je laadkabel gewoon tussen je overige spullen mee reizen.

Een handigheidje is een speciale parapluhouder, die aan de achterruit is bevestigd. Verder vinden we in de kofferbak een stroompunt. Je moet het daar echter zonder haakjes stellen om een boodschappentas aan op te hangen.

Vergeet de treeplanken

De achterpassagiers beschikken over eigen ventilatieroosters, stroompunten en een riante been- en hoofdruimte. Onze testauto was optioneel voorzien van treeplanken. Die optie zouden wij achterwege laten, want bij het uitstappen kom je daar steevast met je broekspijpen langs. Uniek is de functie de speakers achterin uit te schakelen, wanneer jouw passagiers in slaap zijn gedommeld. Dat zijn wij althans nog nooit in een andere auto tegengekomen.

Voorin is de zwevende middentunnel beeldbepalend. Op het digitale instrumentarium na, valt er verder weinig te zien: in het interieur van de Torres EVX treffen we nauwelijks nog bedieningsknoppen aan. Er zit er eentje aan het plafond, om het zonnedak mee te openen. Maar waar je denkt de KGM te ventileren, sluit het dak juist. En andersom. Het aanraakscherm van het infotainmentsysteem is niet een van de snelste in deze klasse.

De Torres EVX en het milieu

Schakel je in de Torres de klimaatcontrole in, dan verdwijnt er pardoes twintig kilometer rijbereik: de crossover heeft geen warmtepomp en kan daar ook niet mee worden uitgerust. Om je te helpen optimaal gebruik te maken van de van huis meegebrachte stroom, kun je wel kiezen uit verschillende regeneratiemogelijkheden. Je maakt jouw keuze met flippers aan het stuurwiel.

De Torres EVX is leverbaar met één elektromotor en één batterijpakket. Dat heeft een omvang van 73,4 kWh en kan standaard met drie fasen worden bijgeladen. Eveneens standaard is de mogelijkheid andere elektrische apparaten met de KGM van stroom te voorzien. De maximale laadsnelheid -van de Torres- bedraagt 120 kW.

KGM benadrukt dat het opgegeven fabrieksverbruik tot stand is gekomen op 20-inch wielen. De fabrikant geeft een actieradius op van 462 kilometer en dat komt exact overeen met de door ons gerealiseerde praktijkscore: 18,5 kWh per 100 kilometer.

We hebben nog veel meer getest…

Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.