Auto Review BMW 1-Serie III (F40)
Typisch BMW!
De BMW 1-serie is als occasion onverminderd heel populair. Dat geldt voor deze generatie even sterk als de voorgaande, terwijl er onderhuids wel wat is veranderd. Kennelijk maakt dat niet uit. Het herkenbare uiterlijk, het blauw-witte logo, dat is overtuigend genoeg.
- Pluspunten
- Goede betrouwbaarheid
- Zeer goede rijeigenschappen
- Moderne techniek in bediening et cetera
- Karakteristieke, typische BMW-vormgeving
- Minpunten
- Zeer gewild als occasion, relatief duur
Wat vindt de Wegenwacht?
- Als de Wegenwacht bij een 1-serie van deze generatie wordt geroepen, betreft dat meestal een storing of bedieningsfout van een achteraf ingebouwd alarmsysteem. Dat kunnen we de BMW dus niet kwalijk nemen.
- Als bij het starten het dashboard uitvalt, betreft dat een software-probleem. Dat kan de Wegenwacht oplossen via een reset, maar BMW heeft hiervoor inmiddels een oplossing ontwikkeld, die bij een servicebeurt bij de dealer automatisch wordt meegenomen.
- Bij de 1,5 liter driecilinders komt het voor dat de vulkanisatie van de rubberen trillingsdemper op de krukas loslaat. Als de krukas draait, blijft zodoende de aandrijfriem stilstaan, waardoor er geen dynamo of koeling meer is. Als het dynamo-lampje op het dashboard niet wordt opgemerkt, dreigt oververhitting. Dat lampje brandt direct als de dynamo niet laadt, dus in de regel valt dit wel op. Het enige lastige is dat dit niet is te verhelpen met een noodreparatie, waardoor de auto op transport moet naar de garage.
Over de BMW 1-serie
Wat is er aan de hand? Nou, blijkbaar niet veel schokkends. Voor het gros van de consumenten, ook de typische, trouwe BMW-klanten, is deze 1-serie ‘gewoon’ de volgende generatie. De onderhuidse wijziging waarop we al doelden schuilt in het feit dat deze voor- in plaats van achterwielaandrijving heeft. Waar we altijd dachten dat dit zeer bepalend was voor de aantrekkelijkheid, juist van de 1-serie, is dat blijkbaar toch minder doorslaggevend. Dat is niet erg, ook deze 1-serie is in zijn klasse een heel begeerlijke auto. Er is alleen een groep ‘insiders’ die het effect van deze wijziging kennelijk anders had ingeschat.
Uitvoeringen en varianten
- Deze generatie van de 1-serie is er nog uitsluitend als vijfdeurs. Dat is eveneens een verschil met de voorgangers.
- In totaal zijn in deze generatie vijf benzinemotoren en drie diesels beschikbaar.
- De basismotor (sinds eind 2020) is de 116i, met een 1,5 liter driecilinder turbomotor, goed voor 80 kW/109 pk.
- De 118i heeft in de basis dezelfde driecilinder, maar nu met 103 kW/140 pk, vanaf voorjaar 2021 is dat 100 kW/136 pk.
- De 120i heeft een 2,0 liter viercilinder met turbo, goed voor 131 kW/178 pk.
- De 128ti gebruikt hetzelfde motorblok, maar nu met 195 kW/265 pk.
- Die staat nog in de schaduw van de sportieve topversie M135i, die nog steeds uit hetzelfde motorblok 225 kW/306 pk haalt.
- Bij de diesels maakt de 116d ook gebruik van een 1.5 liter driecilindermotor, uiteraard ook weer met turbo, met 85 kW/116 pk vermogen.
- De118d heeft een 2,0 liter viercilinder turbodiesel met 110 kW/150 pk.
- Tot slot is er de 120d, die uit hetzelfde motorblok 140 kW/190 pk haalt.
- De 116i, 118i, 116d en 118d hebben standaard een handgeschakelde zesversnellingsbak.
- Een zeventraps automatische transmissie is als optie beschikbaar. Deze is standaard bij alle andere motoren.
- De M135i heeft standaard vierwielaandrijving, aangeduid als xDrive. Als optie is dit ook beschikbaar op de 120d.
- De 116i is er uitsluitend in een verder naamloze basisversie.
- Die basis is er ook met alle andere motoren.
- Daarnaast kennen alle overige technische varianten de uitvoeringen Business Edition en Business Edition Plus. De 118i, 116d en 188d zijn tijdelijk ook geleverd in de uitvoering Corporate Executive.
De BMW 1-serie als occasion
Vooral onder zakelijk ingezette auto’s is het aandeel diesels de laatste jaren enorm gedaald. Dat zien we terug bij deze 1-serie, waar het hele aanbod diesels nog slechts enkele procenten van het totaal omvat. De benzineversies worden dus in vrij hoge mate nieuw zakelijk verkocht. Het occasionaanbod, vooral van jonge gebruikte exemplaren, is voornamelijk te vinden bij de officiële BMW-dealers. Die hanteren hiervoor het occasionlabel ‘Premium Selection’, met onder meer een garantie over kilometerstand en –uitstekende- conditie van de auto.
Na afloop van de leasecontracten zijn dergelijke BMW’s ook wel te vinden op de ‘outlets’ van de grote leasemaatschappijen. Bij hen is dit model ook heel courant, dus er is best wel wat keuze. Uiteraard is er na verloop van enkele jaren ook een aanbod gebruikte exemplaren bij dealers van andere merken en niet-merkgebonden occasionaanbieders te vinden.
Gezien de vraag naar deze BMW’s is de kans ook aanzienlijk dat occasions blijken te zijn geïmporteerd, met name uit Duitsland. Dat is op zichzelf geen bezwaar, zo lang de herkomst en onderhoudshistorie maar controleerbaar zijn. Wanneer een BMW-dealer zo’n geïmporteerd exemplaar aanbiedt, dan is de zekerheid op dit vlak even groot als bij een nieuw in Nederland geleverd exemplaar.
De proefrit
De puristen onder de BMW-rijders zullen de overschakeling naar voorwielaandrijving wellicht betreuren, maar puur objectief kunnen we vaststellen dat deze 1-serie juist uitblinkt in rijeigenschappen. Hij stuurt erg fijn, mooi nauwkeurig en het standaard onderstel is stevig, maar zeker niet te hard. Daarbij is de 118i, zo’n beetje de meest voorkomende variant in de hele serie, ook lekker levendig en voor normaal gebruik voldoende krachtig. De motor is mooi stil, slechts af en toe is even hoorbaar dat het een driecilinder is. Bezwaarlijk? Welnee!
Het interieur is geheel volgens verwachting netjes en degelijk afgewerkt. De uitstekende standaard voorstoelen vallen in goede zin op. Deze generatie is ook achterin net voldoende ruim om er met vier volwassenen in te zitten. De bagageruimte is met 380 liter minimuminhoud normaal voor deze klasse.
Waar de 1-serie in uitblinkt, is ook het volledig digitale instrumentarium. Het ziet er fraai uit en werkt zonder voor grote vraagtekens te zorgen via het in vele jaren verder geperfectioneerde ‘iDrive’-systeem. Heel goed: de bediening van de airco zit niet ìn het centrale display, maar is eenvoudig daaronder te bedienen. Over mooie techniek gesproken: de 1-serie ‘ziet’ niet alleen verkeersborden met een maximum snelheid, maar met één klik is deze ook meteen in te stellen in de cruise control.
Conclusie
De aandrijving is van achteren naar voren gegaan, maar dat neemt niet weg dat ook deze generatie van de BMW 1-serie weer een zeer goed rijdende, vlotte, fijne gebruiksauto is. Het is dus toch ‘een echte BMW’.
Op zoek naar een occasion?
Op ANWB.nl vind je een actueel occasionaanbod verrijkt met een richtprijs volgens de ANWB Koerslijst, een autokostenberekening incl. afschrijving en de ANWB Autotest met de bevindingen van de Wegenwacht. Zo ook van de BMW 1-serie.
Bekijk andere tests van vergelijkbare auto's
We hebben nog veel meer getest…
Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.
