Auto Review Renault Espace IV 2e facelift
Ruimte in overvloed
Renault - Espace
- Pluspunten
- Zeer ruim en flexibel interieur
- Bijna tijdloos uiterlijk
- Minpunten
- Groot, zwaar, dorstig
- Wel wat bekende euveltjes
Wat vindt de Wegenwacht?
De Espace is een auto die vaak heel intensief wordt gebruikt. Er zijn wel wat euvels bekend bij deze ruimtelijke Renault, maar die moeten ook vooral in het licht van de kilometrage worden gezien. Zo gaat bij zowel de benzine- als dieselmotoren (mits aanwezig) de turbo nog wel eens stuk en dat is een kostbare reparatie (grofweg € 1.500 of meer). Hetzelfde geldt voor de dynamo die de geest kan geven, wat vooral bij de V6 (meer dan € 1.000) ook in de papieren loopt. Opvallend is de krukas-sensor, alias de BDP-sensor, die wel eens kapot gaat. Geen ramp, de wegenwacht krijgt de Espace met een noodgreep wel weer aan de praat, maar er moet wel een nieuwe op. In de sleuf voor de ‘Renault Card’ zit een schakelaar. Die gaat wel eens stuk, waardoor de auto de kaart niet meer herkent en niet wil starten. Er kan ook vuil in deze sleuf terechtkomen en de boel ontregelen. De Wegenwacht weet raad. De kaart zelf kan trouwens niet tegen water. De elektrische handrem is zoals bij veel merken nog wel eens spelbreker, met name in de winter. De kabels kunnen vastvriezen, waardoor de handrem niet meer loskomt. Uit voorzorg de auto in de versnelling parkeren voorkomt dit. De bediening van de handrem gaat ook wel eens stuk. Een typische klacht betreft afbrekende ventielen, wanneer men de banden op spanning probeert te brengen. Het bandenspanningscontrolesysteem nodigt daartoe meestal terecht uit, maar het materiaal is te zwak en kan dus breken. Als het gebeurt: direct het reservewiel erop en laat de andere wielen maar even zitten…
Vele jaren was de Renault Espace een begrip. Renaults ruimtewonder stond ook als occasion op het verlanglijstje van menig kroostrijk gezin. Die tijd lijkt voorbij. Grote MPV’s zijn uit de gratie, terwijl er nog steeds véél voor een vierde generatie Espace is te zeggen.
Waar praten we over?
De oorspronkelijke Renault Espace (met een a, dus niet ‘Espees’)geldt in Europa als grondlegger van de klasse der grote MPV’s. De concurrentie volgde, plotseling moest ‘iedereen’ een grote MPV. Het had een zekere status in zo’n auto te rijden. Met de economische crisis vanaf 2008 kwam het besef dat zo’n auto wel om een stevig gezinsbudget vraagt. Tja, dat is niet meer dan logisch. Daardoor zakte de populariteit snel weg. Dat is nou ook weer niet terecht, want ruimte en veelzijdigheid zijn toch niet aan mode gebonden?
Uitvoeringen en varianten
Net als bij de Scénic, kennen we deze generatie Espace in twee lengtematen. De normale Espace is al geen kleinte, de Grand Espace is nog eens twintig centimeter langer, wat vooral scheelt in bagageruimte. In alle gevallen is de Espace standaard een vijfzitter. Twee extra stoelen waren als optie beschikbaar, voor beide modellen. Deze Espace-generatie is lang in productie geweest (vrijwel tien jaar) en er is een breed aanbod motoren en uitvoeringen. Aanvankelijk was er een normale 2,0 liter viercilinder (103 kW/140 pk, niet in Grand Espace), gevolgd door een 2,0 liter turbo (120 kW/163 pk) en een 3,5 liter V6 (177 kW/245 pk). Bij de diesels zien we een 1,9 dCi (88 kW/120 pk), een 2,2 dCi (110 kW/150 pk) en een 3,0 liter V6 dCi (130 kW/178 pk). De V6-en hebben standaard een vijftraps automaat, die ook beschikbaar was voor de andere motoren, m.u.v. de basis-benzinemotor. In 2006 is heel het dieselprogramma terzijde geschoven en vervangen door drie versies van de toen nieuwe 2,0 liter dCi: 96 kW/130 pk, 110 kW/150 pk en 127 kW/173 pk. In 2010 kreeg de Espace een geringe facelift, herkenbaar aan de iets andere grille met chroomlijntjes. Sindsdien is de 2,0 Turbo de enige benzinemotor en de basisdiesel is vervallen. Een zestraps automaat is er alleen op de diesels. De normale uitvoeringen heten Authentique, Expression, Dynamique, Privilège en Initiale. In 2005 was er een tijdelijke uitvoering die Tech Line heette en in 2010 een Celsium. Bij de facelift ging ook dit deel van het programma op de schop en resteerden de Celsium en de Initiale.
De Renault Espace als occasion
Ach, de Espace, eens zo geliefd, nu bijna verguisd. Veel eigenaren hebben de waarde van hun Espace sneller zien verdampen dan dauw in de voorjaarszon. Mede door de lange looptijd van het model staat er nu een heel breed aanbod gebruikte exemplaren, voor zéér uiteenlopende bedragen en die prijzen beginnen opmerkelijk láág. Begin daar niet aan, een auto van deze klasse voor minder dan het minimumjeugdloon per maand, dat kan niks meer zijn. Feit is ook dat de meeste kopers hun Espace flink hebben gebruikt, dit zijn vaak werkpaarden en kilometervreters. Dan is het maar net hoe ermee is omgegaan, hoe goed de auto daar tegen kan. Onderhoudsboekjes en inzage in alle rekeningen kunnen boekdelen vertellen. Niet aanwezig? Doorlopen, het land staat vol met Espaces en vrijwel niemand zoekt er nog naar, dus er is keuze te over. Dat gegeven is ook een goede onderhandelingsbasis voor wie wèl wil en kan genieten van het comfort van zo’n ruimteschip. Check het kenteken van een interessante occasion even via www.rdw.nl en kijk hoe lang de auto al te koop staat. Dat zegt nu eens niets over de staat van de auto, ze zijn gewoon niet geliefd. Kijk ook een beetje uit wie de aanbieder is. Dit soort auto’s komt ook terecht bij ‘de onderlaag van de occasionverkoop’. Je koopt er die vent niet bij, maar er zijn partijen met wie je niks te maken wilt hebben. Hier en daar is nog een Renault-dealer te vinden die een Espace met veel kilometers durft aan te bieden, omdat hij wéét dat die auto goed is. Bingo! Die is nader onderzoek minstens waard. O ja, bijna de helft van het aanbod betreft diesels. Wèl even rekenen of dat interessant kan zijn.
De proefrit
Het interieur van de Espace is zó ruim, dat je er een stoelendans kunt houden. Nee echt, dat kan, want de stoelen op de tweede en derde zitrij zijn hetzelfde en kunnen dus op elke willekeurige plek worden gezet. Als er stoelen uit het interieur gaan, is het wel zaak die veilig weg te zetten, want vooral de onderkant is wat kwetsbaar. De Espace en zéker de Grand Espace, is ook zó ruim dat volwassenen prima op die middelste of desnoods die achterste zitrij terecht kunnen. Nou ja, het enige minpunt is de geringe afstand tussen zitvlak en vloer, waardoor men noodgedwongen nog met opgetrokken knieën zit en dat is op lange ritten echt niet fijn. Bestuurder en voorpassagier hebben het dan beter getroffen. Voor hen toont de Espace zich bijzonder comfortabel, met veelzijdig verstelbare stoelen, een hoge zitpositie en heel aangename vering en schokdemping. De nieuwbakken Espace-bestuurder moet wel even wennen. Hoe ziet het dashboard van een UFO eruit? Nou, zoiets als in de Espace. Centraal zit een digitaal instrumentarium, dat er wel heel ‘spacy’ uitziet, maar in de praktijk niet bijzonder praktisch blijkt. De bediening van de airco zit in het portier (!) en de radio is het best te bedienen op de module achter het stuur. Dat is het gevolg van het enorme aanbod kastjes en opbergruimten in het dashboard. De maatvoering en vooral de ònoverzichtelijkheid van de carrosserie vragen eveneens gewenning. Parkeersensoren zijn geen overbodige luxe, maar bijna noodzaak. In stadsverkeer en vooral in parkeergarages en dergelijke is de Espace niet echt handig. Zet ‘m op de snelweg en hij is in z’n element. Met het hele gezin naar Euro Disney? Doen we even! Wat de Espace-rijder steeds ook parten speelt, is het hoge gewicht. Dat begint bij zo’n 1.650 kilo, een diesel gaat snel over de 1.700. Dat is duur in de belasting, maar al dat gewicht sleep je ook mee en dat kost brandstof. De kleinste diesels komen nog wel iets gunstiger uit dan 1 op 10, maar de overige motoren halen dat in de praktijk zelden.
Conclusie
Aanbod te over, de vraag is bescheiden. Dat betekent lage prijzen voor op zich een dijk van een auto, met indrukwekkend veel ruimte en comfort. Wie het budget heeft om een Espace te rijden en onderhouden, koopt voor een bescheiden prijs een heerlijke auto.
Bekijk andere tests van vergelijkbare auto's
We hebben nog veel meer getest…
Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.
