logo ANWB - ga naar homepageANWB Homepage

Auto Review Audi A3 II (8P) 2e facelift

‘Iedereen’ wil een A3!

De Audi A3 is als occasion net zo populair als ‘nieuw’. Veel typische Audi-rijders vinden de A1 te compact, de A3 is dan het meest bereikbare model om in een èchte Audi te rijden. Nuchtere argumenten voor die charme bestaan nauwelijks, maar het wèrkt wel!

Pluspunten
  • Sportieve rijeigenschappen
  • Geslaagd model
Minpunten
  • Enkele euveltjes bekend
  • Zeer gewilde occasion, dus relatief duur

Wat vindt de Wegenwacht?

  • Technisch is deze A3 nauw verwant aan de Volkswagen Golf ‘7’. De TSIen TFSIbenzinemotoren zijn erg kritisch op olieverbruik. Het is zaak de (opvallend lange) onderhoudsintervallen te respecteren en vooral ook tussentijds olie te peilen en indien nodig bij te vullen. Vooral de 1,8 wil wel eens wat olie verbruiken. Een te laag oliepeil is de verantwoordelijkheid van de bestuurder, dus als zo’n motor door te weinig olie in de bekende soep draait, is dat puur onachtzaamheid.
  • Bij de benzinemotoren gaat de gasklep wel eens defect. In sommige gevallen kan de Wegenwacht dit voor nood repareren zodat klant door kan rijden naar de garage om de gasklep te laten vervangen.
  • Nu deze A3’s op leeftijd komen, komt het voor dat de motor niet start en op het dashboard de melding ‘bedien koppeling’ is te zien. Dit wordt veroorzaakt door de stekker van de koppelingssensor die is geoxideerd. De wegenwacht kan dit oplossen door de stekker en sensor goed schoon te maken. In sommige gevallen dient de stekker en/of sensor vervangen te worden.
  • De S-tronic-automaten kunnen elektronisch ontregeld raken en schakelen dan niet meer naar behoren. De Wegenwacht kan dit in de regel met een ‘harde reset’ corrigeren.
  • Als de zekering ter beveiliging van de automatische transmissie is gesprongen, dan kan de Wegenwacht niets meer doen en moet de auto op transport naar de garage.
  • Het komt voor dat veel lampjes op het instrumentenpaneel branden, met daarbij de melding: ‘Storing werkplaats!Wagen alleen in positie P verlaten’. Dit is een probleem met de elektronica van de keuzehendel. De Wegenwacht kan hierop een noodreparatie toepassen, de klant kan in veel gevallen zelf doorrijden naar de garage om de elektronica van de keuzehendel te laten vervangen.
  • Bij de S-tronic komt het voor dat de auto geen aandrijving meer heeft. Dit kan komen doordat er in de versnellingsbak iets isafgebroken, hierdoor kan de bak geen druk opbouwen om juist te werken. In dit geval zal de auto op transport moeten en zal er een grote reparatie moeten gebeuren aan de versnellingsbak.
  • Bij de A3 e-tron komt het voor dat het laadsnoer vast blijft zitten. In principe kan de bestuurder dit zelf oplossen, in het instructieboekje staat precies hoe het snoer toch is los te maken. Indien gewenst, kan ook de Wegenwacht dat voor u doen.

Veel lastiger is het wanneer het laadsnoer na opladen is losgekoppeld, maar op het dashboard blijft het systeem aangeven dat de auto nog steeds onder lading staat. Mocht dit gebeuren, dan is het niet ter plekke op te lossen, de A3 moet dan op een afsleepauto naar de garage om dit te resetten.

Over de Audi A3

De aantrekkingskracht van de A3 zit in belangrijke mate in de merknaam: Audi. De keuze voor een Audi hoef je nooit uit te leggen. Ga je dat wel proberen, dan struikel je er al snel over dat de A3 praktisch gezien echt niets toevoegt aan ‘broer’ Golf, maar wèl meer kost. Zó lusten we er nog wel eentje! Nee, wat je ook zegt of doet, een Golf is puur emotioneel nooit een Audi. Op die subjectiviteit drijft het merk met de vier ringen al vele jaren, met veel succes.

Deze A3 is komt technisch sterk overeen (we zeggen het toch) met de Golf ‘7’. Hij is een fractie groter dan de vorige A3, maar gemiddeld ook zo’n 80 kilo lichter. Dat scheelt in veel gevallen toch een klasse in de houderschapsbelasting. Die gewichtsbesparing is voor een deel bereikt door het gebruik van aluminium voor motorkap en voorschermen.

Uitvoeringen en varianten

  • De variatie in het assortiment van de A3 is echt overweldigend. Als je alles bij elkaar telt, kom je aan vele honderden uitvoeringen en varianten. Dus: welke A3 wil je precies?
  • Om te beginnen zijn er vier carrosserievarianten. De driedeurs verscheen in 2012 als eerste, een half jaartje later volgden de vijfdeurs ‘Sportback’, de vierdeurs sedan en de tweedeurs cabriolet. In 2013 kwam ook de sportieve versie S3 en in 2015 de nog sportievere RS3.
  • De basis-benzinemotor is de 1,2 TFSI (77 kW/105 pk, vanaf 2014: 81 kW/110 pk),gevolgd door de 1,4 TFSI (90 kW/122 pk en 103 kW/140 pk, 2014: 92 kW/125 pk en 110 kW/150 pk) en de 1,8 TFSI (132 kW/180 pk).
  • De 1,2 liter benzinemotor is er niet in de Sedan en de Cabrio.
  • De 2,0 liter TFSI-turbomotor (221 kW/300 pk) is er uitsluitend voor de S3.
  • De RS3 heeft een 2,5 liter vijfcilinder turbomotor met 270 kW/367 pk.
  • De twee beschikbare diesels zijn de 1,6 TDI (77 kW/105 pk, per 2014: 81 kW/110 pk) en de 2,0 TDI (110 kW/150 pk).
  • Vanaf medio 2014 kennen we ook de e-tron, een plug-in hybride op basis van de 1,4 TFSI en de g-tron op aardgas met dezelfde basismotor, beide uitsluitend als Sportback.
  • In de A3 komen alle motoren voor met automatische transmissie.
  • Vierwielaandrijving (quattro) is er alleen voor de 1,8 TFSI (automaat) en beide diesels (altijd handgeschakeld) en is standaard voor S3 en RS3, beide altijd met automatische transmissie.
  • De normale uitvoeringen van de A3 heten Attraction, Ambition en Ambiente. Die twee laatste uitvoeringen staan min of meer náást elkaar, waarbij de Ambition de sportieve variant is en de Ambiente meer gericht op rijcomfort.
  • Daarnaast zijn er de uitrustingspakketten Pro Line en Pro Line+.

De Audi A3 als occasion

Er staat een rijk aanbod gebruikte A3’s van dit model in het land. De A3 was populair als zakelijke auto. Toch is grofweg de helft van het aanbod voorzien van een benzinemotor. Het aanbod diesels is relatief klein (zo’n 10%). De hybrides - de e-trons - maken zo’n 20% van het aanbod uit. Zo’n hybride kàn ook voor de particuliere koper heel interessant zijn, zeker als regelmatig de mogelijkheid bestaat de auto ‘aan de stekker’ te leggen.

Het overgrote deel van wat er te koop staat is een drie- of vijfdeurs. De Sedan heeft onverwacht goed verkocht (alternatief voor de A4?) en maakt zo’n 20% van het aanbod uit en ook de Cabriolet is best goed te vinden. Het overgrote deel van het aanbod staat nu bij niet-merkgebonden occasionaanbieders. Er zijn in de afgelopen jaren ook redelijk wat gebruikte A3’s geïmporteerd, met name uit Duitsland, maar ook uit andere landen. Dat hoeft op zich geen enkel bezwaar te zijn, maar controleer wel, bijvoorbeeld aan de hand van de service-historie, of de actuele kilometerstand correct is.

Nog altijd is de vraag naar deze A3’s heel sterk: potentiële kopers kunnen bijna aansluiten in de rij. Als je in de markt bent voor zo’n Audi, dan is het zaak je goed voor te bereiden en precies te weten wat je wilt. Zoek gericht naar de gewenste uitvoering en desnoods zelfs je favoriete kleur. Vind je ‘je ideale A3’, aarzel dan niet en sla toe. Morgen kan een ander ‘m hebben gekocht!

De proefrit

Logisch, de A3 rijdt zoals je kunt verwachten van een èchte Audi. Hij stuurt goed, ligt als een blok op de weg en dat wordt voor een deel veroorzaakt door een knap harde afstamming van het onderstel. Dat geldt met name voor de Ambition en de andere sportieve varianten. De Attraction en de Ambiente rijden in de optiek van veel automobilisten echt fijner, met tenminste een aardig veercomfort. Het interieur volgt de ‘koele’ Audi-stijl: het ziet er strak en zakelijk uit. Het is ook mooi afgewerkt en zit goed in elkaar, ook ergonomisch. Slim detail: de ventilatieroosters kunnen heel gericht ‘blazen’, of juist de aangevoerde lucht verdelen.

Een driedeurs biedt al een behoorlijke interieurruimte, vier volwassenen kunnen er prima in zitten, maar de bereikbaarheid van de achterbank is lastig. De Sportback en de Sedan hebben niet alleen achterportieren, maar ook een iets langere wielbasis en daardoor nog meer beenruimte achterin. De bagageruimte (365 liter) heeft een normaal formaat voor deze klasse. De vloer is in verschillende hoogtes te plaatsen en –heel slim- blijft ook omhoog staan, als je je handen vrij wilt hebben om iets in het onderste vak te leggen.

Bij onze proefrit bleek ook de 1,2 liter motor voor heel veel automobilisten al levendig genoeg. De zesversnellingsbak schakelt voorbeeldig, maar ja, de S-tronic automaat werkt ook zeer verfijnd. In brandstofverbruik scoort de A3 normale waarden voor de diverse motoriseringen in deze klasse. Met de 1,2 is met een normale, rustige rijstijl 1 op 14 best haalbaar, een 2,0 TDI bijvoorbeeld rijdt globaal 1 op 17 á 18. Dat is niet spectaculair zuinig, maar alleszins acceptabel.

Conclusie occasiontest Audi A3

Een èchte Audi, met alles waarvoor dat merk staat qua uitstraling, maar toch best bereikbaar, dat is de A3. Zeker voor wie houdt van een ‘rijdersauto’ met een wat sportieve inslag is een A3 een auto voor op het wensenlijstje. Alleen: de A3 staat bij heel veel mensen op het lijstje, hij is gewoon erg gewild.

Op zoek naar een occasion?

Op ANWB.nl vind je een actueel occasionaanbod verrijkt met een richtprijs volgens de ANWB Koerslijst, een autokostenberekening incl. afschrijving en de ANWB Autotest met de bevindingen van de Wegenwacht. Zo ook van de Audi A3

We hebben nog veel meer getest…

Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.