logo ANWB - ga naar homepageANWB Homepage

Auto Review Ford Explorer VI

Vette bek

Ford Explorer PHEV ST-Line

Pluspunten
  • Stoere uitstraling
  • Rijke uitrusting
  • Royale binnenruimte
Minpunten
  • Weinig verfijnde aandrijflijn
  • Verwaarloosbaar rijbereik op stroom
  • Matige interieurafwerking

De Ford Explorer is het equivalent van een hamburger: soms heb je gewoon zin in een vette bek. Zorgt de toevoeging van een elektromotor dat we de typisch Amerikaanse SUV hier elke dag wel op het menu willen?

Conclusie

Ondanks de toevoeging van een elektromotor blijft de Ford Explorer PHEV een Amerikaans slagschip. Het elektrische rijbereik is een druppel op een gloeiende plaat, want het is toch vooral de dikke benzinemotor die de mastodont moet voortbewegen. De aandrijflijn is bovendien geen toonbeeld van verfijning, zoals dat ook voor de interieurafwerking geldt. De SUV maakt zijn tekortkomingen echter goed met een stoere uitstraling en een enorme hoeveelheid waar voor je geld. Als je portemonnee net zo dik als jouw gezin groot, dan heb je aan deze Ford een ultieme familiewagen.

Type auto en prijs

In de Verenigde Staten is de Ford Explorer al decennialang een succes. De eerste generatie van de semi-terreinwagen verscheen daar in 1991 op de markt. Het model is bij ons geen onbekende, want door de jaren heen vonden de nodige exemplaren via de grijze import hun weg naar Nederland. Voor deze zesde generatie kun je echter gewoon bij de Ford-dealer terecht. Van de nieuwste Explorer bestaat voor het eerst een versie met een stekker. Vanwege de aanwezigheid van een elektromotor is de CO2 uitstoot van deze geweldenaar lager dan die van een Toyota Corolla! Zulke gunstige cijfers worden door onze overheid beloond: vandaar dat de aanschafprijs met € 77.910 nog alles meevalt voor zo’n volgehangen kolos. Ford levert de Explorer in ons land uitsluitend als plug-in hybride. Behalve metallic lak is alles aan boord, van een elektrisch bedienbare derde zitrij tot een massagefunctie op de voorstoelen. Hoewel de Amerikaanse Ford over vierwielaandrijving en een fikse bodemspeling beschikt, is het officieel geen terreinauto. Qua uitstraling doet hij echter niet onder voor een Land Rover Defender. Het Britse icoon is alleen fors duurder (minimaal € 102.520), net als een meer alledaags alternatief als de Volvo XC90 (vanaf € 83.995). Ook Land Rover en Volvo bieden van die modellen een semi-elektrische variant aan.

Hoe rijdt de Explorer PHEV

De Explorer wegzetten als een Amerikaanse auto, is niet volledig terecht. Ford heeft de plug—in hybride versie namelijk specifiek ontwikkeld voor de Europese markt, compleet met een aangepaste onderstelafstemming. Dat betekent dat de SUV ondanks zijn leeggewicht van 2.541 kilogram nauwelijks overhelt in de bocht. De besturing is ook stevig: waar je een typische Amerikaan met één vinger over een rotonde krijgt, heb je voor de Explorer beide handen nodig. Onder de lange motorkap gaat behalve een elektromotor ook een 3.0-liter V6 schuil. In combinatie met een tientraps (!) automaat zijn beide krachtbronnen goed voor 450 pk en maar liefst 825 Nm koppel. Het trekgewicht bedraagt 2.500 kilogram. De overgang van de ene krachtbron naar de andere verloopt niet onopgemerkt: je kunt horen, maar ook voelen wanneer de brandstofmotor het spreekwoordelijke stokje van de elektromotor overneemt. Als je niet met beleid gas geeft, krijg je bovendien een lelijke duw in je rug. Dat is vooral onaangenaam, omdat de Ford weliswaar niet over zijn breedte-as rolt, maar wel ‘kiept’ bij het optrekken en afremmen. Voor jou – maar ook voor je passagiers! – is dat weinig comfortabel. Ondanks de vinnige gasrespons klinkt de aandrijflijn wat tam: van zijn fluisterstille elektromotor valt dat nog te verwachten, maar bij de V6 hoopten we op wat ‘American muscle’. Niets daarvan: wanneer je ons had verteld dat Ford een vierpitter met cilinderuitschakeling in het vooronder had gelegd, zouden we je ook geloven. Het maakt de dubbele uitlaat aan weerzijden van de auto een tikkeltje potsierlijk, maar Amerikanen houden nu eenmaal van show. En reken maar dat je in deze semi-terreinwagen in het middelpunt van de belangstelling staat! Met een lengte van 5.06 meter, een breedte van 2,28 meter en een hoogte van 1,78 meter is de Explorer on-Nederlands groot. Gelukkig is hij niet zo gigantisch als een Land Rover Defender, dus je kunt er nog een parkeergarage mee in. In smalle straatjes blijft het echter oppassen geblazen. De SUV schiet je te hulp met een uitgebreide aanvullende veiligheidsuitrusting, waar ook een 360 graden camera deel van uitmaakt. De weergave op het infotainmentscherm is helaas bescheiden; dat had wat ons betreft best beeldvullend mogen zijn! De Ford beschikt verder over dode hoek bescherming, een waarschuwing bij kruisend verkeer, adaptieve cruise control, actieve rijstrookassistentie en een noodremsysteem. Al die systemen zitten bij de vanafprijs inbegrepen!

De Explorer PHEV van binnen

Ondanks die stekker en een Europese onderstelafstemming kan er geen twijfel over bestaan dat we met een auto van Amerikaanse makelij van doen hebben. Kijk alleen maar naar het aantal bekerhouders: daarvan heeft de Explorer er maar liefst 12 (!). Ook de interieurafwerking is typisch Amerikaans: aan boord treffen we een bonte mix van zachte bekledingsmaterialen, harde kunststoffen en vettig leer. Opvallend is het verticale infotainmentscherm; tot nog toe zien we die vorm alleen terug bij Renault, maar deze Ford heeft dus ook een dergelijk systeem. De wet van de grote getallen gaat op voor het complete binnenste van de SUV: zo kun je tot wel 10 apparaten van WiFi voorzien en zijn er in totaal 8 stroompunten aan boord, tot een volwaardig stopcontact aan toe! Met zulke royale buitenmaten zit het met de binnenruimte ook wel snor, al neemt het standaard panoramadak achterin de nodige hoofdruimte in beslag. De achterbank is verschuifbaar, de rugleuningen kun je individueel verstellen. Met een druk op de knop komt er een derde zitrij uit de bagagebodem omhoog, terwijl er dan nog altijd ruimte overblijft om je laadkabels uit het zicht op te bergen. Je klapt de zitplaatsen ook weer automatisch in. De bagageruimte bedraagt minimaal 240- en maximaal 2.274 liter. De Ford beschikt over een vlakke laadvloer, maar wel eentje met de nodige kieren: kleine spullen raken eenvoudig verloren tussen de verschillende zitrijen. Handig: in het instructieboekje vind je een manier om de hoogte van de achterklep naar eigen smaak aan te passen. Onhandig: helemaal achterin heb je over het ruimteaanbod weliswaar niets te klagen, maar er is nauwelijks opbergruimte voor je spullen. En om jouw telefoon op te laden, moet je het snoertje over je schouder leggen: het stroompunt bevindt zich namelijk in de kofferbak!

De Explorer PHEV en het milieu

Zoals zoveel semi-elektrische personenwagens verbruikt ook deze Ford zo snel mogelijk de aanwezige stroom. Wat dat betreft, bestaat er weinig verschil tussen de hybride en volledig elektrische rijmodus. Ware het niet, dat beide krachtbronnen intensiever gaan samenwerken naarmate je het tempo opvoert. Na zevenen ’s avonds, wanneer je op het moment van schrijven nog 130 kilometer per uur kunt rijden, zien we veel meer activiteit op de boordcomputer. Daarop kun je precies zien welke motor voor de aandrijving zorgt. De Explorer houdt ook keurig bij hoeveel kilometer je volledig op stroom hebt afgelegd. Dat zijn er meer dan het getal dat na een nachtje laden op het dashboard wordt geprojecteerd, want de V6 kan ook als aggregaat worden ingezet. Het batterijpakket van de Ford heeft een omvang van 13,6 kWh en is ondergebracht onder de achterbank. Opladen kan thuis aan het stopcontact of op straat aan een publiek laadpunt en neemt minimaal 4 uur in beslag. Daarna kun je volgens de fabrieksopgave weer 40 kilometer louter op stroom rijden. In de week waarin wij de SUV aan de tand voelden, kwam de boordcomputer tot maximaal 35 stuks. Door te remmen, win je energie terug: de Explorer biedt verder geen mogelijkheid om invloed uit te oefenen op de mate van regenereren. Wij realiseerden een praktijkverbruik van 1 op 15,8, wat geen verkeerde waarde is voor een auto van 2,5 ton. De 1 op 34,5 die in de folder wordt beloofd, lijkt ons weinig realistisch.

Bekijk andere tests van vergelijkbare auto's

We hebben nog veel meer getest…

Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.