Auto Review MG ZS EV I
In de smaak
MG ZS EV Luxury
- Pluspunten
- Prijs
- Uitrusting
- Ruimteaanbod
- Minpunten
- Rijbereik
- Stuurgedrag
Chinese autofabrikanten proberen hier al jaren hun personenwagens te verkopen, maar dat wil tot nu toe slecht lukken. De MG ZS vormt een keerpunt: de elektrische gezinsauto biedt net als de Chinese keuken veel voor weinig. En dat is niet de enige reden waarom de crossover zo in de smaak valt!
Conclusie
Europese automakers hebben altijd met angst en beven uitgezien naar de komst van hun Chinese collega’s en deze MG ZS EV maakt duidelijk waarom. De crossover biedt veel voor weinig, zonder dat je het idee hebt dat je daarvoor op andere gebieden iets inlevert. Het rij- en stuurgedrag zijn wellicht niet ieders smaak en de actieradius had wat groter gemogen, maar de elektrische crossover is verder van alle gemakken voorzien en scoort bij een botsproef minstens zo goed als een gebruikelijk alternatief. Alleen het onderhoud en de restwaarde zijn nog een punt van zorg: op het moment van schrijven telt het MG dealernetwerk in ons land 2 filialen.
Type auto en prijs
MG mag dan Engels klinken, maar sinds het faillissement van de Britse sportwagenfabrikant is de merknaam alweer een kleine vijftien jaar in handen van een Chinees autobedrijf. In 2017 zette MG ‘nieuwe stijl’ voor het eerst voet aan Europese wal met de ZS: een compacte crossover die aanvankelijk alleen in Groot-Brittannië werd gevoerd. De elektrische variant van die semi-terreinwagen is nu ook in Nederland te koop en het is een regelrechte prijspakker: je rijdt in een EV met de afmetingen van een Hyundai Kona voor het geld van een Renault Zoe. Nu hebben nog maar weinig Chinese autofabrikanten de oversteek naar Europa gewaagd en zij die het wel deden, stuiten op strenge milieu- en veiligheidsregels, die een vroegtijdig einde aan hun ambities maakten. De elektrische ZS scoorde recentelijk echter de maximale veiligheidsscore tijdens een botsproef van Euro NCAP. Bovendien is MG scheutig met de verstrekte garantie op het batterijpakket: de termijn luidt 8 jaar of 150.000 kilometer. Prijzen beginnen bij € 30.985, waarmee de crossover flink voordeliger is dan de eerder aangehaalde Hyundai Kona electric (vanaf € 41.595). Bovendien is de ZS EV direct leverbaar. Hoewel hij er wel zo uit ziet, beschikt de MG niet over terreincapaciteiten: vierwielaandrijving ontbreekt op de optielijst.
Hoe rijdt de ZS EV
De merknaam MG werd in 2005 gekocht door de Nanjing Automobile Group: een Chinees staatsbedrijf dat al sinds 1947 auto’s, bussen en vrachtwagens maakt voor de lokale markt. In 2007 ging de Nanjing Automobile Group samen met een ander groot staatsbedrijf: de voormalige Shanghai Automotive Industry Corporation, die in China grote aantallen auto’s produceert voor onder meer Volkswagen. De ZS EV is dus niet zomaar een probeersel; deze jongens weten wat ze doen. Dat kun je ook goed aan de elektrische crossover merken, want de belangrijkste kritiekpunten betreffen in wezen nuanceverschillen. Zo hechten ze in Azië waarde aan een lichte besturing en een zo comfortabel mogelijk weggedrag, waar wij in Europa liever een wat steviger stuurgevoel en een soortgelijke demping op onze auto’s aantreffen. De MG blijkt niet op onze smaak afgestemd, want de besturing is gevoelloos, met een matige rechtuitstabiliteit. Op de snelweg moet je geregeld stuurcorrecties doorvoeren. Verder is de demping aan de softe kant, waardoor je van het passeren van een verkeersdrempel een paar keer kunt nagenieten. Het stuurwiel valt niet in diepte te verstellen, waardoor het van je postuur afhankelijk is, of je een goede zitpositie kunt vinden. De zittingen van de stoelen zijn weliswaar lang, maar de wangen bieden weinig zijdelingse steun. Voor je gevoel helt de semi-terreinwagen daardoor meer over, dan in werkelijkheid het geval is. Onder de motorkap ligt een 335 Nm sterke elektromotor, goed voor omgerekend 143 pk. Een caravan kan er niet achter en de aandrijflijn produceert onderweg een indringende, hoge toon. Het is afhankelijk van de gekozen rijstand, of je het beschikbare vermogen in één keer kunt ontketenen. Behalve verschillende rijmodi heb je ook de beschikking over een drietal regeneratiemogelijkheden: in de felste stand kun je de MG met één pedaal te rijden. De Chinezen danken hun klinkende succes bij de Euro NCAP botsproef aan de aanvullende veiligheidsuitrusting die standaard op de ZS EV wordt aangeboden. Een noodstopsysteem, actieve rijstrookassistentie, verkeersbordherkenning en adaptieve cruise control zitten bij de vanafprijs inbegrepen. Die systemen doen misschien zelfs té goed hun werk: geregeld word je opgeschrikt door een waarschuwingssignaal, zonder dat duidelijk wordt wat er nu precies aan de hand is. De bedieningshendel van de adaptieve cruise control zit verstopt achter het stuur, wat het in- en uitschakelen van het systeem lastig maakt. Kies je voor een duurdere uitvoering, dan beschikt de elektrische crossover verder over dode hoek signalering en een achteruitrijcamera. Die laatste kun je goed gebruiken, want hoewel het zicht rondom redelijk is, tref je over jouw schouder een forse dode hoek aan. De uit de kluiten gewassen buitenspiegels zorgen onderweg bovendien voor het nodige windgeruis.
De ZS EV van binnen
De Chinese auto’s die tot nog toe de oversteek waagden, staken slecht in elkaar: ze hadden aan de buitenzijde bijvoorbeeld lelijke pasnaden en de interieurs waren opgetrokken uit goedkope plastics. De MG is in dat opzicht een verademing: gooi een portier dicht en je hoort een geruststellend, zwaar geluid. De gebruikte kunststoffen zijn op sommige plekken nog hard, maar het geheel maakt een verzorgde indruk. Verwacht geen digitale klokkenwinkels: het dashboard van de ZS EV is nog klassiek van opzet, met traditionele bedieningsknoppen voor de belangrijkste functies. Het infotainmentsysteem dat er in zit, werkt traag en weerspiegelt hinderlijk in de zon. Verder missen we een aantal zaken, die we op Europese auto’s als vanzelfsprekend ervaren. Getint glas bijvoorbeeld, bekerhouders voor de achterpassagiers en een lichtje in de make-up spiegel. Op de achterbank is de beenruimte prima, maar het aan de duurdere uitvoering voorbehouden panoramadak snoept voor lange inzittenden de nodige hoofdruimte af. Een middentunnel ontbreekt, dus je kunt wel met drie volwassenen achterin zitten. De achterpassagiers moeten één enkel stroompunt delen, waar een kwetsbaar afdekplaatje op zit. Ventilatieopeningen ontbreken achterin. De kofferbakinhoud is 448 liter groot, wat heel behoorlijk is voor dit type auto: het batterijpakket gaat schuil onder de inzittenden. Verder beschikt de semi-terreinwagen over een in hoogte verstelbare bagagebodem, met twee diepe vakken aan weerszijden van de bagageruimte. Plek te over dus, om je laadkabels op te bergen. Klap je de rugleuning van de achterbank neer, dan ontstaat er een vlakke, zij het oplopende laadvloer.
De ZS EV en het milieu
Het batterijpakket van de ZS EV is 44,5 kWh groot. Het rijbereik bedraagt op papier 263 kilometer. Wij verrichten met nieuwe elektrische personenwagens altijd onze eigen actieradiusproef, die voert over een gevarieerd traject van zo’n 220 kilometer. Die tocht wisten wij ook met de MG te volbrengen, bij een gemiddeld verbruik van 18,3 kWh per 100 kilometer. We vertrokken met een volle accu en bij terugkomst was die leeg: bij 50- en bij 30 resterende kilometers kregen we het dringende advies om te gaan laden, maar aangezien we zo dicht bij onze bestemming waren, zijn we doorgereden. Opladen kan aan ieder mogelijk laadpunt, van een huis-, tuin- en keukenstopcontact in de schuur tot een snellader langs de weg. De elektrische crossover kan een laadsnelheid aan van 80 kW: daarmee zou het batterijpakket binnen 40 minuten weer voor 80 procent vol moeten zijn. Bij een openbaar laadpunt op krachten komen, duurt aanmerkelijk langer: de MG kan slechts een fase laden, waardoor je tussen de 7,5- en 16 (!) uur zoet bent. De aansluiting zit verstopt achter (een deel van) de grille, die omhoog klapt wanneer je de laadkabel probeert aan te sluiten. Daardoor kun je niet goed zien wat je aan het doen bent. Daarnaast voelt uitgerekend dit veel gebruikte onderdeel wankel aan. Goed om te weten: de ZS EV laadt alleen op wanneer de auto is afgesloten. Op die manier wordt voorkomen, dat onverlaten de laadkabel op een onbewaakt moment uit de neus van de semi-terreinwagen trekken.
Bekijk andere tests van vergelijkbare auto's
We hebben nog veel meer getest…
Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.
