Auto Review Maserati Ghibli S Q4 GranSport
Geen concessies
Maserati Ghibli S Q4 GranSport
- Pluspunten
- Karakter
- Comfort
- Aanvullende veiligheidsuitrusting
- Minpunten
- Weinig spektakel
- Prijs
Maserati heeft zich met de Ghibli tot doel gesteld om als een volwaardig alternatief te worden gezien voor de gevestigde, Duitse orde. Maar is de karaktervolle fabrikant niet te eigengereid voor dit deel van de markt?
Conclusie
Wij hadden vooraf een bepaald verwachtingspatroon van deze Maserati, maar daar voldoet de Ghibli niet aan. Het blijkt boven alles een moderne, comfortabele metgezel. Val je voor de charmes van de Italiaan, dan lever je daar ten opzichte van een gelijkwaardige BMW of Mercedes hoofdzakelijk binnenruimte op in. En een heleboel geld natuurlijk; die aanname klopte dan weer wél.
Type auto en prijs
De modelnaam ‘Ghibli’ is in het verleden op verschillende Maserati’s gevoerd. Het typeplaatje debuteerde eind jaren ’60 op een ranke sportwagen, kwam in 1992 op een driedeurs coupé terecht en prijkt inmiddels alweer zes jaar achterop een vierdeurs sedan. Aan traditionele facelifts doen de Italianen niet: zij geven hun exclusieve auto’s ieder jaar een – bescheiden - opfrisbeurt. Zo beschikt modeljaar 2019 bijvoorbeeld over een aangepast infotainmentsysteem en een nieuwe keuzehendel van de automaat. Met de Ghibli richt Maserati de drietand uit diens embleem prominent op alternatieven als de BMW 5 Serie en Mercedes E-Klasse. De vanafprijs van de eenvoudigste uitvoering bedraagt met € 106.800 echter praktisch het dubbele. Voor die meerprijs beschik je in de Ghibli echter ook over bijna twee keer zoveel vermogen. En hoeveel mensen kunnen er nu zeggen dat zij een Maserati rijden?
Hoe rijdt de Ghibli
De benaming van onze testauto behoeft enige uitleg: Maserati Ghibli S Q4 GranSport. De modelnaam spreekt voor zich, maar hoe zit dat met de resterende letters, cijfers en termen? De ‘S’ staat voor de krachtigste uitvoering, met ‘Q4’ wordt het aantal aangedreven wielen weergegeven en de aaneengeschreven woorden ‘GranSport’ staan voor het gekozen uitrustingsniveau. Op basis van die oorlogstaal, het prijskaartje (minimaal € 166.300) en de prestaties (430 pk, 580 Nm, geen trekgewicht) zou je dan kunnen denken met het Italiaanse equivalent van een BMW M5 of Mercedes E-Klasse AMG van doen te hebben. Die vlieger gaat slechts gedeeltelijk op: de Duitse alternatieven kosten weliswaar hetzelfde, maar bieden bijna 200 pk extra vermogen. Mede daardoor zijn de BMW en Mercedes spectaculairder om mee te rijden. De Ghibli is weliswaar vlug, maar dat zie je hoofdzakelijk op de snelheidsmeter: zeker op de snelweg accelereert de Maserati zonder het theater dat dit soort auto’s vaak kenmerkt. De achttraps automaat deelt geen klappen uit, maar schakelt boterzacht. De koets van de Ghibli helt een beetje over in de bocht. En in de sportstand, waarbij de sedan zijn uitlaatkleppen wijd open zet, blijft het geluid bescheiden. Jammer, want bij een koude start jagen de rauwe klanken van de 3.0-liter V6 juist de rillingen over je rug. Wat dat betreft, zet de Maserati je op het verkeerde been. Temeer daar het merk zich profileert als fabrikant van echte rijdersauto’s, waarbij de focus primair ligt op de persoon achter het stuur: optioneel kun je zelfs kiezen voor elektrisch verstelbare pedalen! Voor de puristen zal dat wellicht even slikken zijn, maar met hun eigen doelstelling in het achterhoofd doen de Italianen een briljante zet. De Ghibli is nu namelijk boven alles een comfortabele reiswagen, die zelfs in de eerder aangehaalde sportstand nog keurig oneffenheden weg filtert. De – optionele - aanvullende veiligheidsuitrusting omvat naast een waarschuwing voor kruisend verkeer, een noodstopsysteem en dode hoek signalering ook een file-assistent, zodat je ontspannen door de spits kunt tuffen. Een vernuftige set camera’s maakt het beroerde zicht rondom goed. En áls je dan een keer jouw spreekwoordelijke haren los wilt gooien, bestaat er altijd nog de mogelijkheid om zelf je schakelmomenten te kiezen door middel van de fraaie schakelflippers achter (helaas niet aan) het stuur. Beperk jij je tot de binnenwegen en rijg je de ene korte sprint aan de ander, dan is de Maserati met recht nog een sportsedan.
De Ghibli van binnen
De Ghibli onderscheidt zich niet alleen van buiten (de Maserati is tussen de 5- en 10 centimeter breder dan een 5 Serie of E-Klasse), maar juist ook aan de binnenzijde. Het interieur van onze testauto is bekleed met een fraaie mix van (knalrood!) leer en alcantara en alleen om te zien, zijn de sportstoelen al een feestje. Het binnenste van de Ghibli spreekt ook een extra zintuig aan: met name het gebruikte leer ruikt heerlijk! Maserati maakt deel uit van de Fiat-groep, waartoe bijvoorbeeld ook merken als Alfa Romeo en Jeep behoren. Het is dan ook niet verwonderlijk dat we aan boord van de Ghibli sommige zaken menen te herkennen. De indeling van het infotainmentsysteem bijvoorbeeld, en bepaalde bedieningsknoppen. Die inmenging heeft niet kunnen voorkomen dat het neerklappen van de achterbank nog op zijn Italiaans gaat. De vormgeving van de middenconsole verhindert namelijk dat je de rugleuning volledig plat legt; de vlakke laadvloer blijft er letterlijk op steken. In de kofferbak kun je 500 liter aan spullen kwijt; de Maserati beschikt verder over een dubbele bagagebodem, met een aantal handige, vooraf ingedeelde opbergvakken. Op de achterbank houdt de been- en hoofdruimte niet over, maar zelfs wie langer is dan 1.90 meter, kan er nog zitten. Je moet alleen niet met zijn drieën achterin willen plaatsnemen; de middentunnel reikt zo ongeveer tot je knieën.
De Ghibli en het milieu
Maserati biedt de Ghibli aan met een diesel- en twee benzinemotoren. Het beschikbare vermogen loopt uiteen van 275- tot 430 pk. Voor het door ons gereden topmodel geven de Italianen een verbruikscijfer op van 1 op 8,3. Dat klinkt weinig optimistisch, maar blijkt wel realistisch: wij behaalden namelijk een score van 1 op 7,8.
We hebben nog veel meer getest…
Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.
