logo ANWB - ga naar homepageANWB Homepage

Auto Review Mitsubishi Asx I

Degelijkheid voor alles!

Jarenlang had Mitsubishi geen aanbod in middenklasse-crossovers, maar toen verscheen ineens deze ASX. Qua populariteit staat de ASX nogal in de schaduw van de bestsellers in deze klasse, maar dat neemt niet weg dat het als occasion een heel verstandige koop kan zijn.

Pluspunten
  • Verstandige keuze
  • Rijdt heel behoorlijk
  • Zeer betrouwbaar
Minpunten
  • Weinig boeiend model

Wat vindt de Wegenwacht?

  • De versies met sleutelloze bediening (keyless go), ofwel een startknop, herkennen soms de aanwezigheid van de sleutel niet en zullen dan dus niet starten. De Wegenwacht lost dat snel op met behulp van de noodsleutel. Definitieve reparatie moet in de garage plaatsvinden, maar de auto rijdt wel weer normaal.
  • Alleen bij de versies met dieselmotor en dan in de regel pas bij astronomische kilometerstanden kan het gebeuren dat er onheilspellende geluiden uit de motor komen. De oorzaak is een fout in de computer die de motor aanstuurt.

In combinatie met een of meer vastzittende zuigerveren kan er heet uitlaatgas in het carter terecht komen, waardoor de zuigers oververhit raken. Zodra dit opvalt, niet doorrijden. De Wegenwacht zal de motor zoveel mogelijk laten afkoelen en afhankelijk van het aantal kilometers dat nog naar de bestemming moet worden gereden de auto ofwel voorzichtig naar huis laten rijden, òf hij moet op een oprijwagen naar de garage worden gebracht. De garage zal de computer resetten met nieuwe software, daarmee is de oorzaak uit de wereld. Of er gevolgschade is, dat is natuurlijk een andere vraag.

Over de Mitsubishi ASX

Jarenlang was Mitsubishi met de in Nederland gebouwde Space Star een vooraanstaande aanbieder van middenklasse-MPV’s, of hoe je ze ook wilt noemen. Na het einde van de productie in Born was er jarenlang niets. De ASX moest bij zijn komst in 2010 dus weer helemaal opnieuw beginnen om klanten voor het merk te winnen.

Intussen was de concurrentie ingrijpend veranderd en vooral veel groter geworden. De ASX heeft beslist zijn kwaliteiten, maar wordt een beetje ‘overschreeuwd’ door andere merken. Opmerkelijk detail: de voorschermen zijn van kunststof, wat bij eventuele schade veel voordeliger is om te vervangen.

Uitvoeringen en varianten

  • Het aanbod van de ASX is heel overzichtelijk. Dat komt voor een deel doordat de Nederlandse Mitsubishi-organisatie niet alle varianten van het model naar ons land heeft gehaald.
  • Er is maar één benzinemotor (1,6 liter, 86 kW/117 pk).
  • Aanvankelijk was er ook maar één diesel, een 1,8 liter aangeduid met DI-D en 85 kW/115 pk.
  • In 2012 kreeg de ASX een facelift met wat detailwijzigingen en onder meer een gewijzigd front.
  • Er kwam toen een 1,6 liter diesel bij met 84 kW/114 pk. Die motor werd geacht zuiniger met brandstof om te springen. Vreemd genoeg bleef de 1,8 liter diesel met vrijwel hetzelfde vermogen aanvankelijk gewoon in het programma. In 2014 is deze motor geschrapt.
  • De normale uitvoeringen van de ASX heten voor de facelift Inform, Intense en Instyle.
  • De Inform is er niet als diesel. Vanaf de verkoopstart was er ook een Intro Edition, die merkwaardig genoeg gehandhaafd bleef tot aan de facelift.
  • De lijn na de facelift bestond uit Inform, Invite, Intense en Instyle. In 2014 is de Inform vervangen door de Entry.
  • Tegelijk kreeg de Invite een plusje achter zijn naam, maar die maakte in 2015 plaats voor de Bright.
  • De Intense+ was in 2014/5 een tijdelijke uitvoering, maar alleen met de benzinemotor.
  • Automatische transmissies zijn in de ASX nooit geleverd.

De Mitsubishi ASX als occasion

Er staat best een redelijk aanbod gebruikte ASX-en van deze generatie in het land. Een diesel is inmiddels vrijwel onvindbaar. Ondanks de al wat oudere bouwjaren is een mooie ASX van dit model nog best te vinden bij een officiële Mitsubishi-dealer. Dat heeft alles te maken met het ijzersterke vertrouwen dat deze aanbieders hebben in de kwaliteit van deze auto’s. Het gros van de occasions staat bij niet-merkgebonden autobedrijven.

Gezien de bescheiden populariteit kan de occasionkoper die verder kijkt dan wat de buurman rijdt rustig zoeken naar een exemplaar dat helemaal naar zijn/haar zin is. Kijk gerust op de daarvoor bestemde sites hoe lang een exemplaar al door dezelfde aanbieder wordt aangeboden. Wellicht valt er over de prijs nog te onderhandelen, maar laat een gave, goede ASX niet schieten voor een paar honderd Euro verschil!

De proefrit

De vrij hoge zitpositie is inherent aan dit soort auto’s. Het is opvallend dat de ASX beschikt over voorstoelen met relatief hoge opstaande randen. Dat maakt de instap voorin iets lastiger, maar het zit wel heel prettig, met iets meer dan gemiddelde steun in bochten.

De wangen van zitting en rugleuning zullen bij intensief gebruik –dus veel in- en uitstappen- slijtage gaan vertonen. Achterin is de ASX ruim genoeg voor twee volwassenen. De bagageruimte is met een inhoud van minimaal 420 liter groter dan in de meeste andere auto’s van dit formaat. In het dashboard zitten wat vreemde details, zoals bij veel uitvoeringen een loos rond plaatje, waar de startknop had kunnen zitten. Daar staat tegenover dat er voorin wel liefst drie (!) bekerhouders zijn. Opvallend is ook het erg gladde stuurwiel.

De ASX rijdt heel behoorlijk. Het is natuurlijk geen sportwagen, desondanks valt de nogal indirecte besturing op. De 1,6 liter benzinemotor is voor het gros van alle kopers krachtig genoeg, maar maakt een wat zeurend geluid. Veel automobilisten zal dit overigens niet eens opvallen. Bij normaal gebruik zal een brandstofverbruik van 1 op 11 á 12 worden gescoord.

Conclusie

De ASX heeft Mitsubishi nooit het succes gebracht van de oude Space Star. De ASX is daarvoor wat te weinig onderscheidend. Spannend is de ASX zeker niet, maar het is wel een kwalitatief erg goede auto, gemaakt voor een lang en probleemloos ‘autoleven’.

Op zoek naar een occasion?

Op ANWB.nl vind je een actueel occasionaanbod verrijkt met een richtprijs volgens de ANWB Koerslijst, een autokostenberekening incl. afschrijving en de ANWB Autotest met de bevindingen van de Wegenwacht. Zo ook van de Mitsubishi ASX.

We hebben nog veel meer getest…

Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.