logo ANWB - ga naar homepageANWB Homepage

Auto Review BMW 1-Serie I (E87) 1e facelift

In alles een èchte BMW

De BMW 1-serie wordt ook als occasion gezien als een échte BMW. Deze tweede generatie is nog meer gewild dan de eerste en kent een grote schare enthousiaste rijders èn trouwe kopers, nieuw en gebruikt.

Pluspunten
  • Rijdt uitstekend
  • Karakteristiek model
Minpunten
  • Enkele technische onvolkomenheden bekend
  • Zeer populaire occasion, dus relatief duur

Wat vindt de Wegenwacht?

  • Bij de driecilinder diesels laat de EGR-klep het soms zo maar afweten. Dat kan zelfs al bij lage kilometerstanden voorkomen. De motor gaat dan in een noodloop-modus, dus de bestuurder merkt het meteen. Die klep moet echt worden vervangen, de Wegenwacht kan ‘m wel afsluiten, waardoor de auto normaal rijdt, maar dat is een tijdelijke noodgreep.
  • Als van een viercilinder benzineversie de remwerking veel minder wordt, komt dat door de vacuümpomp van de rembekrachtiging die te weinig smering krijgt, waardoor de bekrachtiging niet meer werkt. Helaas kan de Wegenwacht dat niet ter plekke oplossen. Hiermee doorrijden is echt niet verstandig, de auto moet op transport naar de garage.
  • Een elektrisch schuifdak dat halverwege blijft ‘kleven’ bij het sluiten is wel simpel op te lossen. Voor de Wegenwacht is dit een ‘phone-fix’-klusje, waarbij de bestuurder het euvel verhelpt met een specialist van de Wegenwacht aan de telefoon.
  • Bij de versies met automatische transmissie is het soms niet mogelijk de automaat uit de ‘P’-stand te halen. Hiervoor isr een bijzondere operatie ònder de auto nodig. Dat is een extra complicatie als een BMW 1-serie met automaat ergens strandt met pech.
  • Bij de BMW 1 serie staat de accu in de kofferruimte en daar vandaan loopt er een paar voedingskabels onder de auto. Deze kunnen onder de auto op de aansluitingen een slecht contact krijgen. Hierdoor krijgen diverse elektronische componenten geen goede voeding en is de auto compleet stroomloos. De Wegenwacht lost dit ter plaatse op.
  • Bij de 1.5 ltr motor kan het zijn dat de multiriem niet met de motor meedraait. Het kan voorkomen dat de trillingsdemper van de krukaspoelie defect gaat. Hierdoor draait de multiriem niet meer mee en worden dus ook niet meer de waterpomp en dynamo aangedreven. Hier kan zeker niet mee verder gereden worden. Deze krukaspoelie moet vervangen worden.

Over de BMW 1-serie

Deze tweede generatie van de 1-serie was een logische verlenging van het succes van zijn voorganger. BMW heeft daarbij goed naar de klanten geluisterd en een paar kritiekpuntjes opgelost. Die gingen met name over de kleine bagageruimte en de beperkte ruimte op de achterbank. Je koopt een 1-serie nog steeds niet om zijn ruimte-aanbod, maar het is wel iets handiger. Als gezegd, de 1-serie is een echte BMW en ook al is dit het kleinste model, hij rijdt zoals alleen een BMW dat kan. Daar gaat het om.

Uitvoeringen en varianten

  • In principe is elke versie van de 1-serie leverbaar als drie- en vijfdeurs. De coupé en cabrio vallen in principe buiten deze occasiontest.
  • Begin 2015 is er een kleine facelift geweest, waarbij het nodige in het motorenprogramma is geschoven.
  • Het motorenaanbod vóór de facelift is als volgt. Benzine: de 114i is een 1,6 liter viercilinder (75 kW/102 pk, ook als ‘Efficient Dynamics’).
  • De 116i is ook een 1,6, maar met een turbootje (100 kW/136 pk), 118i is nog steeds 1,6 liter turbo (125 kW/170 pk).
  • De 125i is een 2,0 liter turbo (160 kW/218).
  • Als topper is er de woeste M135i met een 3,0 liter zescilinder met turbo en 235 kW/320 pk.
  • Er zijn ook zes diesels: 114d is een 1,6 liter (70 kW/95 pk), de 116d ‘Efficient Dynamics’ is ook een 1,6 (85 kW/116 pk), de normale 116d is een 2,0 liter (eveneens 85 kW/116 pk).
  • De 118d is een 2,0 (105 kW/143 pk) evenals de 120d (135 kW/184 pk) en de 125d (160 kW/216 pk).
  • Alle types behalve de 114i, 114d en 116d Efficient Dynamics zijn naast de handgeschakelde zesbak ook geleverd met de achttraps automatische transmissie.
  • Na de facelift is de 116i de basis-benzinemotor, maar dat is nu een driecilinder van 1,5 liter met turbo (80 kW/109 pk), gevolgd door de 118i met 1,6 liter (100 kW/136 pk).
  • De 118i Efficient Dynamics is echter een 1,5 liter driecilinder met turbo (eveneens 100 kW/136 pk).
  • De 120i is een 1,6 liter met turbo (130 kW/177 pk).
  • De 125i is een 2,0 liter met twee turbo’s (160 kW/218 pk) en de M135i is opnieuw een 3,0 liter zescilinder turbo (240 kW/326 pk) en als optie is die ook beschikbaar met vierwielaandrijving (xDrive).
  • De lijn bij de diesels is minder gewijzigd en luidt: 114d (1,6 liter, 70 kW/95 pk), 116d (1,5 liter driecilinder, 85 kW/116 pk, ook al Efficient Dynamics), 118d (2,0 liter 110 kW/150 pk), 120d (2,0, 140 kW/190 pk) en 125d (2,0, 165 kW/224 pk).
  • De 118d en 120d zijn ook beschikbaar als xDrive.
  • De 116i en 114d zijn er alleen handgeschakeld, de rest heeft als optie de achttraps automaat, voor de 125d is die standaard.
  • Van alle versies is er een naamloze basisversie, gevolgd door Executive en High Executive.
  • Vanaf 2012 zijn er aanvullende versies Business en Business+ geweest.
  • Na de facelift worden de Executive-uitvoeringen niet meer gevoerd. Er zijn wel M Sport Editions en Corporate Lease Editons, die alleen in uitrusting verschillen.

De BMW 1-serie als occasion

Er is een groot occasionaanbod. De jongere en mooiste exemplaren worden vaak aangeboden door BMW-dealers, onder het Premium Selection-label, waarop zelfs dezelfde garantie wordt gegeven als op een gloednieuwe BMW. Veel 1-series zijn zakelijk verkocht en dus kom je ze ook wel tegen in de outlets van de grote leasemaatschappijen. Daar kunnen ook erg mooie exemplaren bij zitten, want die houden deze bedrijven juist vaak zelf.

Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er bij dealers van andere merken of bij andere autobedrijven geen geschikte 1-serie is te vinden. Kijken en vergelijken! Maar… aarzel vooral niet te lang als je jouw 'ideale 1-serie’ hebt gevonden. Er is niet alleen veel aanbod, er is ook veel vraag en dùs is een heel nette voor een goede prijs snel verdwenen. Door het brede motorenprogramma is het zaak vooraf goed te bedenken welke je precies wilt hebben. In de meeste gevallen wordt het aanbod dan al een stuk overzichtelijker.

Ongeveer één derde van het aanbod heeft een dieselmotor, de benzineversies hebben dus de overhand. Ongeveer driekwart van het aanbod heeft een handgeschakelde versnellingsbak, bij de 1-serie zijn de automaten dus nog zwaar in de minderheid.

De proefrit

Tja, ríjden, daarvoor wil je een BMW. De 1-serie staat in rijeigenschappen op eenzame hoogte. Dat heeft in hoge mate te maken met de keuze voor achterwielaandrijving. Hierdoor voelt een BMW voor wie van lekker autorijden houdt altijd anders aan dan het gros van alle andere auto’s.

Als het je niks uitmaakt, dan kun je ook naar andere merken kijken, maar wie valt voor de precieze besturing, de duidelijk andere respons op het gaspedaal, wil nooit meer anders. Dan heeft zo’n 1-serie ineens ook bar weinig concurrentie.

Het knappe van de auto is ook dat die fijne rijeigenschappen niet voorbehouden blijven aan de ‘dikke’ versies. Zelfs de nieuwste basisversie met de driecilinder motor rijdt erg fijn. Voeg daarbij een ragfijn schakelende zesbak, of die heerlijke automaat en je bent gewoon verkòcht. De bagageruimte, een minpunt van de eerste generatie, is in deze tweede generatie iets groter dan in een Golf, zoals die ten tijde van de komst van deze BMW werd geleverd.

De zitruimte achterin is iets ruimer dan voorheen, maar nog steeds niet overmatig en in geval van een driedeurs ook niet zo simpel bereikbaar. Dat is allemaal ondergeschikt, als èchte BMW is de 1-serie bij uitstek een rijdersauto en dus is er maar één zitplaats die echt telt: links voorin!

De verfijnde motortechniek van BMW komt ook in het verbruik tot uitdrukking. Met een 118i (125 kW) reden we zo maar 1 op 14, de minder krachtige versies kunnen nog wat zuiniger uitvallen en de diesels gaan netjes bereden gauw richting 1 op 20.

Conclusie

Als gezegd: voor wie de rijkwaliteiten van een BMW wil, is er geen echte concurrentie voor de 1-serie. Ook voor wie daaraan minder waarde hecht is dit een fijne gebruiksauto, met een sterke uitstraling. De grote vraag maakt de prijzen vrij stevig, maar een auto als deze moet je nooit ‘op prijs’ kopen. Kies de mooiste en beste die je kunt betalen, nooit de goedkoopste!

Op zoek naar een occasion?

Op ANWB.nl vind je een actueel occasionaanbod verrijkt met een richtprijs volgens de ANWB Koerslijst, een autokostenberekening incl. afschrijving en de ANWB Autotest met de bevindingen van de Wegenwacht. Zo ook van de BMW 1-serie.

Bekijk andere tests van vergelijkbare auto's

We hebben nog veel meer getest…

Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.