logo ANWB - ga naar homepageANWB Homepage

Auto Review Toyota Proace I

Royaal type

Toyota ProAce Electric Shuttle Long Extra Range Cool

Pluspunten
  • Fatsoenlijk rijbereik
  • Voldoende laadmogelijkheden
  • Aangename zitpositie
  • Waanzinnige garantietermijn batterijen
Minpunten
  • Beperkte veiligheidsuitrusting
  • Standaard uitvoering erg sober

Toyota heeft zoveel vertrouwen in diens elektrische personenbus, dat de betreffende ProAce in aanmerking komt voor een miljoen kilometer garantie op het batterijpakket. Helaas zijn de Japanners minder scheutig wat het de aanvullende veiligheidsuitrusting aangaat.

Conclusie

De Toyota ProAce Electric breekt met tradities. Het is de eerste elektrische Toyota op batterijen en het model beschikt niet automatisch over een rijke aanvullende veiligheidsuitrusting. Dat laatste is een kwalijke zaak voor een voertuig dat bedoeld is voor personenvervoer. Daarbij zou het niet uit moeten maken of dat werklui zijn of betalende passagiers. Andere onvolkomenheden kun je ondervangen door te kiezen voor een luxer exemplaar, maar daar wordt de toch al niet voordelige bus alleen maar duurder van. Daar stelt de ProAce echter goede gebruiksmogelijkheden, een fijne zitpositie en een waanzinnige garantietermijn tegenover. Probeer voor dit soort bedragen maar eens een soortgelijke, elektrische alleskunner te vinden!

Type auto en prijs

Onder de typenaam ProAce worden bij Toyota sinds jaar en dag middelgrote bedrijfswagens verkocht. Op basis van die grijs kenteken auto’s maken de Japanners ook personenuitvoeringen. Tegenwoordig doen ze dat in samenwerking met Stellantis. Vandaar dat de huidige ProAce veel weg heeft van de Citroën Jumpy, Opel Vivaro en Peugeot Partner. Maar waar Toyota batterij elektrische modellen voorlopig nog uit de weg gaat, past Stellantis dergelijke techniek al lang en breed toe. En zo kan het gebeuren dat de eerste volledig elektrische Toyota een personenbusje is! De ProAce wordt verkocht als Shuttle en Verso; de ene uitvoering wat luxer dan de andere. De belangrijkste afnemers van dit soort auto’s zijn zelfstandige ondernemers die voor hun beroep mensen vervoeren. Zij hoeven geen BTW af te dragen en profiteren van een aantal aantrekkelijke (milieu)subsidies. Voor hen bedraagt de vanafprijs € 36.685, waar een particulier minstens 45 mille moet meebrengen. De elektrische ProAce is leverbaar in verschillende lengtes en met diverse batterijgroottes. De bus biedt plaats aan zeven tot negen inzittenden. Het prijskaartje ligt een paar duizend euro hoger dan dat van zijn onderhuidse vijflingbroertjes (er zit ook nog een Fiat-versie in de pijplijn), maar dat valt goed te verklaren. Toyota geeft namelijk een ongekende 15 jaar of een miljoen (!) kilometer garantie op de batterijen, zolang je jouw ProAce maar bij een van hun garages laat onderhouden. Bij Citroën, Fiat, Opel en Peugeot houden ze het op 8 jaar of 160.000 kilometer.

Hoe rijdt de ProAce Electric

De huidige generatie ProAce is alweer sinds 2016 op de markt. Samen met zijn concerngenoten werd de elektrische Toyota in 2021 uitgeroepen tot Bestelbus van het Jaar. Dat is natuurlijk niet voor niks. Om te beginnen is er de aangename zitpositie. Je zit uiteraard hoog achter het stuur van dit type auto, maar desondanks is het interieur om je heen gebouwd. Je kijkt dus niet neer op het dashboard, zoals bij veel andere personenbussen het geval is. De middenconsole is vrij breed; je komt er in een bocht al gauw met je rechterbeen tegenaan. Geen onverdeeld genoegen, want het onderdeel is gemaakt van knalhard kunststof. Wij testten een versie met een ‘lange’ carrosserie. Ondanks een lengte van 5.30 meter rijd je daarmee onbekommerd in de rondte. Alleen parkeren viel niet mee, omdat onze uitvoering niet was voorzien van een achteruitrijcamera (die accessoire staat voor € 559 op de optielijst). Aan de hoogte van de bus ligt het niet: die meet 1.90 meter en daarmee kom je de meeste garages wel binnen. Ongeacht de grootte van het gekozen batterijpakket heb je een enkele elektromotor onder de kap die goed is voor 136 pk en 260 Nm. Het trekgewicht van de ProAce bedraagt 1.000 kilogram. Keurige waardes, waarmee je goed mee kunt komen in het overige verkeer. Sterker nog: je zult menig medeweggebruiker verrassen bij het verkeerslicht, omdat zij niet verwachten dat een busje zo snel van zijn plek komt als deze Toyota doet. De Japanner is weliswaar begrensd, maar op een alleszins redelijke 130 kilometer per uur. Dat kunnen niet alle elektrische bedrijfswagens zeggen! Hoewel de krachtbron weinig geluid maakt, fungeert de rest van de grotendeels onbeklede bus als klankkast voor afrolgeluiden en windgeruis. Dat maakt de ProAce alsnog rumoerig. De luxere Verso-uitvoering is voorzien van een volledig interieur; wellicht dat die bus minder lawaai maakt. Het is ook de enige versie die beschikt over een volwaardige aanvullende veiligheidsuitrusting. De voordeliger versies moeten het stellen zonder noodremsysteem, adaptieve cruise control, actieve rijstrookassistentie, dode hoek bescherming en verkeersbordherkenning. Toyota levert zulke rijhulpsystemen op diens overige personenwagens wél standaard mee.

De ProAce Electric van binnen

‘Een bouwvakkersbus’: zo noemde de importeur de door ons gereden uitvoering van de ProAce Electric. En daar zit wat in, want het ging om een wit exemplaar met zwarte bumpers, schuifraampjes, een enkele schuifdeur en stalen wielen. Dat maakt de personenbus niet minder functioneel, op een aantal storende details na. Zo bleken de rugleuningen van de banken - onze testauto had er drie - niet neerklapbaar. Om geen mensen, maar spullen mee te nemen, zal je daarom het meubilair uit moeten nemen. Begin daar niet in je eentje aan: daarvoor zijn die banken veel te zwaar! We misten ook eigen stroompunten, bekerhouders en ventilatieroosters voor de passagiers achterin. Frappant: voorin heeft de bijrijder een eigen USB-aansluiting. Sommige zaken zijn voorbehouden aan een duurder uitrustingsniveau, maar wat het de bekerhouders aangaat, grijp je zelfs in de duurste versie nog mis. Tegen meerprijs zijn ook leeslampjes en vliegtuigtafels verkrijgbaar. Instappen doe je door de buitenste zitplaats van de tweede zitrij naar voren te klappen. De hendel daarvoor zit onhandig aan de achterzijde van de stoel. De verlengde ProAce biedt als schrale troost een fikse bagageruimte: de kofferbakinhoud meet minimaal 980- en maximaal 4.900 liter. Houd wel genoeg ruimte vrij achter de Toyota wanneer je spullen wilt gaan inladen: de kofferklep is eveneens gigantisch.

De ProAce Electric en het milieu

De elektrische personenbus van Toyota is leverbaar met twee batterijgroottes: 50- of 75 kWh. Afhankelijk van je keuze loopt het rijbereik uiteen van 230- tot 330 kilometer. Dit zijn de getallen die we in de folder lazen: een praktijktest met vier passagiers in een testuitvoering met het grootst mogelijke batterijpakket wees uit dat je in werkelijkheid moet rekenen op een actieradius van 238 kilometer (en geen meter meer: we haalden op de laatste vonken de beoogde laadpaal). Het gemiddelde stroomverbruik bedroeg tijdens ons retourtje Lelystad Airport 25,2 kWh per 100 kilometer. Laden doet de ProAce standaard met drie fasen. De maximale laadsnelheid bedraagt 100 kW. Verder zijn de laadpunten voorgeprogrammeerd in het navigatiesysteem. Je hoeft alleen nog te kiezen welke je wilt gebruiken. Om je te helpen de in de accu’s aanwezige stroom optimaal te benutten, kun je een speciale ‘Brake’-stand van de automaat inschakelen. Daarmee win je (iets) meer energie terug tijdens het remmen. Ook beschikt de Toyota over een spaarmodus, maar die gaat ten kosten van de klimaatcontrole. Plat gezegd: wil je extra kilometers, dan moet je kou lijden.

We hebben nog veel meer getest…

Naast nieuwe auto’s en occasions testen we ook allerlei producten. Van autobanden tot autostoeltjes en van dakkoffers tot dashcams.