15-daagse groepsrondreis Authentiek Cuba
- rondrit per klassieke Amerikaanse oldtimer in Havana
- per trein naar het pittoreske Remedios
- relaxen aan het witte strand van Cayo Santa Maria in een all inclusive hotel
Jouw reis
Natuur: 3/5 Strand: 3/5 Cultuur: 4/5 Reisintensiteit: 3/5
Rondreis
Ervaar het authentieke Cuba tijdens deze rondreis door het gastvrije land van salsa, rum, oldtimers, koloniale grandeur en tabaksplantages.
Uiteraard doen we de klassieke hoogtepunten aan, zoals de koloniale steden Havana en Trinidad. We genieten van de gevarieerde natuur met de tabaksplantages en de bijzondere kalkstenen rotsen van Viñales en bezoeken het mausoleum van Che Guevara in Santa Clara.
We wijken ook juist af van de gebaande paden en ontdekken het minder bekende gedeelte van Cuba. De route brengt ons bijvoorbeeld naar Caibarién en Remedios, twee authentieke plaatsjes die niet zo aangepast zijn aan het toerisme.
Ook maken we een ritje met een stoomtrein en gaan we zwemmen onder de waterval El Nicho in het natuurgebied van Topes de Collantes. Of wat te denken van een dagje chillen op de witte stranden van Cayo Levisa voor de kust van Pinar del Rio?
We eindigen op het tropische eiland Cayo Santa Maria met een all-in verblijf.
Op deze manier leer je de échte Cubanen kennen.
Vliegen met de beste luchtvaartmaatschappijen en comfortabel vervoer
We vliegen alleen met de meest gerenommeerde luchtvaartmaatschappijen, met ANWB begint jouw vakantie al aan boord. Op de bestemming zorgen wij voor comfortabel vervoer.
Comfortabele en centraal gelegen hotels
Tijdens deze reis door Cuba verblijven we niet alleen in voor Cubaanse begrippen comfortabele toeristenhotels. Ook hebben we overnachtingen bij de vriendelijke Cubaanse bevolking thuis ingepland, in zogenaamde casa particulares. Op deze manier leer je de Cubaanse cultuur pas echt goed kennen en zie je hoe gastvrij en hartelijk de mensen zijn.
Het verblijf tijdens het eerste deel van de reis is op basis van logies en ontbijt. Ook zijn diverse lunches en diners inbegrepen. We eindigen in een heerlijk resort op basis van all inclusive.
Nederlandssprekende reisleiding
Onze reizen naar Cuba worden begeleid door een lokale Cubaanse Nederlandssprekende reisleider en een Cubaanse, Engelssprekende gids.
Heel veel inclusief met daarnaast voldoende vrije tijd
We bezoeken een eco-gemeenschap midden in de bosrijke heuvels, maken een wandeling naar een waterval met een heerlijke lunch en genieten van een unieke tour door Havana per oldtimer. Dit, en nog veel meer, is al inbegrepen in onze reissom.
Visum: vereist voor deze reis
Zelf aanvragen of via ANWB Ledenreizen
Meer uitleg hierover (met informatie of dit kort voor vertrek nog mogelijk is) vind je het kopje Praktische informatie - Paspoort en visum.
Verblijf
Zorgeloos overnachten
Tijdens deze rondreis ben je verzekerd van een verblijf in goede en zorgvuldig geselecteerde accommodaties, veelal centraal gelegen (en waar mogelijk) kleinschalige drie- en viersterrenhotels, vaak met zwembad of juist een verblijf op een bijzondere locatie. We hebben alvast nuttige informatie over de sfeer, ligging en faciliteiten op een rijtje gezet. De getoonde accommodaties voor deze rondreis zijn onder voorbehoud. Je verblijft mogelijk in een gelijkwaardig alternatief. Bij de reisbescheiden ontvang je de definitieve hotellijst.
Reisprogramma
Op Cuba kan het voorkomen dat we voor onvoorziene gebeurtenissen komen te staan. Onze reisleiders begrijpen als geen ander wat dat voor Nederlandse reizigers kan betekenen. Zij zullen er alles aan doen om, gezamenlijk met de groep, zo goed mogelijk met deze uitdagingen om te gaan en waar mogelijk op te lossen. Zie voor meer informatie het tabblad Praktische informatie - Flexibele houding.
Dag 1
Amsterdam - Havana
Op naar Cuba! In de aankomsthal van de luchthaven staat onze Nederlandssprekende reisleider al op ons te wachten. We worden naar ons hotel in of vlakbij het oude koloniale centrum van Havana gebracht.
De hoofdstad van Cuba is ongetwijfeld één van de mooiste steden van het Caribisch gebied. Een stad met een rijke geschiedenis in de wijken Havana Vieja, Vedado en Miramar, vol muziek, kleur en passie. Ook de koloniale architectuur, levendige pleinen, pastelkleurige gebouwen en de vele Amerikaans oldtimers dragen bij aan de bijzondere Caribische sfeer.
Dag 2
Havana
1/4Havana is met geen enkele andere stad ter wereld te vergelijken. Tijdens de stadswandeling door het historische centrum, Havana Vieja, zie je met eigen ogen waarom dat zo is.
We wandelen door de straatjes met kinderkopjes en zien de kleurrijke huizen, de koloniale gebouwen en de barokke bouwwerken. De route voert langs levendige pleintjes zoals de Plaza Vieja en de Plaza de Armas en de kathedraal op de Plaza de la Catedral. Je hoort de heerlijke livemuziek bij wijze van spreken op elke straathoek en de vriendelijke inwoners kenmerken het straatbeeld.
We volgen de geuren van Havana tijdens deze unieke tour door de stad: via een klein chocolademuseum naar een parfummuseum én een beroemde tabakswinkel. Hierna staat een lunch in één van de beste restaurants van het oude centrum op het programma.
Callejón de Hamel
In de middag zien we het kunstzinnig gezicht van Havana, met onder meer een bezoek aan de kleurrijk beschilderde Callejón de Hamel. Dit straatje is een project van de beeldhouwer en schilder Salvador Gonzáles, bedoeld om de belangrijke Afrikaanse invloeden op de Cubaanse cultuur te laten zien.
Dag 3
Havana
1/4✓ in oldtimer mét chauffeur Havana verkennen
Je stapt in een klassieke Amerikaanse oldtimer voor een tour door de stadsdelen buiten Havana Vieja. De rest van de dag is ter vrije besteding.
Ritje in een oldtimer
We rijden langs de Malécon, de boulevard langs de zee, door de wijken Miramar en Vedado. Ook voert de route naar het Plaza de la Revolución. Op dit enorme plein dromden op feestdagen massa's Cubanen samen, luisterend naar Castro's urenlange speeches over de zegeningen van de revolutie.
Rondom het plein staan de regeringsgebouwen, waarvan die met het silhouet van Che Guevara wel de meest aansprekende is. Ook staat hier het monument voor José Martí, de nationale volksheld.
De rest van de dag is ter vrije besteding. Bestel een mojito in de Bodeguita del Medio of een daiquiri in El Floridita, beide favorieten van de beroemde schrijver Hemingway. Of luister naar de vrolijke klanken van salsa muziek op een terras op de Plaza Vieja.
Bezoek het Capitolio Nacional of het Museo de la Revolución, gevestigd in het voormalige presidentiële paleis en gewijd aan de revolutie. Of slenter door de straatjes en langs de Malecón met de pastelkleurige gebouwen.
Dag 4 - Reisduur 2.5 uur - Reisafstand 180 km
Havana - Las Terrazas - Viñales
1/7✓ overnachten bij de locals, in een casa particular!
✓ wandelen langs tabaksplantages
Via een voormalige koffieplantage in Las Terrazas voert de route naar Viñales.
Natuurgebied Las Terrazas
Deze door Unesco tot Biosfeerreservaat uitgeroepen eco-gemeenschap ligt in een prachtig gebied boordevol tropische bomen en planten. Ook fladderen vele inheemse vogelsoorten rond, waaronder de Cubaanse trogon, de nationale vogel. We lunchen bij de Cafetal Buenavista, de ruïnes van Cuba’s oudste koffieplantage uit 1801.
Wereldberoemde tabaksplantage in Viñales
Pinar del Rio is de streek waar de beste tabak ter wereld groeit en de vallei van Viñales is misschien wel het mooiste stukje Cuba.
Vanaf een uitkijkpunt zien we de hele vallei met haar vlakke groene tabaksvelden en fruit- en koffieplantages. De tabaksplant groeit van oktober t/m maart. Het zicht wordt doorbroken door de vele eigenaardige mogotes, de kalkstenen rotsen, omsloten door een dichtbegroeid bergland.
Met een gids wandelen we over een tabaksplantage en leren we alles over het maken van sigaren: van het groeien van de planten, het oogsten en drogen tot het rollen van de sigaar. De tabaksplant groeit van oktober t/m maart.
We overnachten in een casa particular, een typisch Cubaanse ervaring waarbij je de gastvrijheid van de Cubanen zult ervaren.
Dag 5
Viñales - Cayo Levisa - Viñales
✓ relaxen op het tropische eilandje Cayo Levisa
Vandaag wacht je een heerlijk vooruitzicht: een dagje zon, zee en strand op het tropische eilandje Cayo Levisa.
Chillen op het eiland Cayo Levisa
Van het platteland rijden we naar een kleine haven voor onze overtocht naar een idyllisch eilandje voor de kust. Het heeft een prachtig strand en ligt ver weg van al het massatoerisme. Je voelt je Robinson Crusoe temidden van palmbomen, mangrovebossen en verlaten stranden.
Hier genieten we van het ontspannen Caribische leven en een heerlijke lunch. Een heerlijk dagje chillen!
We overnachten weer in Viñales.
Dag 6 - Reisduur 6 uur - Reisafstand 455 km
Viñales - Santa Clara
1/5Bereid je voor op een pittige reisdag. Santa Clara, de stad van Che Guevara, is ons einddoel van vandaag. We bezoeken het mausoleum van Che en zien de Tren Blindado.
Santa Clara
Ten tijde van de revolutie vonden de laatste schermutselingen plaats in Santa Clara. In december 1958 deelde Che Guevara met een kleine groep aanhangers de genadeklap uit aan het regeringsleger door een trein met soldaten en munitie te overvallen. Een monument en enkele originele treinwagons herinneren aan dit historische gevecht. Het Mausoleum van Che Guevara is voor velen tot op de dag van vandaag een bedevaartsoord.
Maar Santa Clara heeft meer te bieden dan alleen Che Guevara. In het centrum van de stad ligt ook het Parque Vidal, een erg leuk pleintje waar 's avonds livemuziek wordt gespeeld. Een heerlijk plekje om rustig bij te komen van de lange reisdag.
Dag 7 - Reisduur 1.5 uur - Reisafstand 85 km
Santa Clara - Península de Zapata - Cienfuegos
1/4Via het Península de Zapata, het grootste Caribische moeras, rijk aan vogelsoorten, krabben en zelfs krokodillen, rijden we via de Varkensbaai naar de Frans-koloniale stad Cienfuegos.
Cuevas de Peces
We bezoeken deze ‘visgrotten’, een natuurlijk zwembad, dat via een ondergrondse stroom met de oceaan in verbinding staat. Als je wilt kun je hier even een verfrissende plons nemen tussen de tropische vissen. Ook rijden we langs de Varkensbaai, bekend vanwege de mislukte invasie in 1961 door Cubaanse ballingen, gesteund door de CIA.
Cienfuegos
Vervolgens leidt de route verder naar schilderachtige havenstad Cienfuegos, beroemd om zijn suiker, tabak, en rum. Dit is de enige stad in Cuba met een Frans-koloniale geschiedenis en een geheel eigen stijl wat je terugziet in de verschillende bouwstijlen.
Doordat er weinig verkeer is én de stad gelegen is aan de Jagua baai, hangt er een rustige sfeer. Pak een terrasje en geniet van het culturele erfgoed in het stadscentrum dat Unesco-werelderfgoed is.
Dag 8 - Reisduur 1.5 uur - Reisafstand 100 km
Cienfuegos - Topes de Collantes - Trinidad
1/4✓ diner in een typisch Cubaanse paladar.
Een mooie maar ook erg kronkelige weg voert naar het natuurgebied Topes de Collantes. We wandelen naar de El Nicho waterval en nemen een duik in het verkoelende water.
Zwemmen bij de waterval in Topes de Collantes
Deze prachtige omgeving, vol pijn- en eucalyptusbomen, ligt bijna achthonderd meter boven de zeespiegel, hoog in het Sierra del Escambray gebergte. Hier vind je ook de prachtige El Nicho waterval, waar we heerlijk in het verkoelende water kunnen zwemmen.
We eten wat fruit op een lokale boerderij en reizen vervolgens door naar Trinidad. Dit koloniale juweeltje staat op de Unesco-werelderfgoedlijst en je gaat hier echt terug in de tijd!
Dineren in een paladar
Het diner wordt geserveerd in een paladar, een restaurant bij mensen thuis en geen staatseigendom. Het wordt ook wel een huiskamerrestaurant genoemd omdat je soms letterlijk bij de mensen in de huiskamer zit. De familie kookt zelf en je krijgt een leuk inzicht in de Cubaanse cultuur.
We overnachten ook in Trinidad in een casa particular: ook een bijzondere en typisch Cubaanse ervaring, waarbij je kennismaakt met de gastvrijheid van de bevolking.
Dag 9
Trinidad
1/4✓ proef een Canchánchara, het drankje van deze streek
We maken een stadswandeling door Trinidad en proeven een Canchánchara, een mix van rum, honing en citroensap.
De middag is ter vrije besteding.
Echt Cubaanse foto’s
We wandelen door de kleurrijke straatjes, over de Plaza Mayor en langs de gezellige pleinen met veel livemuziek en bezoeken de Casa de la Trova.
Nergens in Cuba krijg je een mooier beeld en proef je beter de sfeer van het leven in de koloniale tijd dan hier in Trinidad. Er rijden geen auto's in de binnenstad en alles is nog bestraat met oude keien. Dit is dé plek waar veel typisch Cubaanse foto's vandaan komen.
In en rondom Trinidad is genoeg te doen. Je kunt een middagje relaxen aan de prachtige stranden op het schiereiland Ancón, net iets buiten de stad. Of bezoek een suikerrietplantage in Valle de los Ingenios. Of slenter door de straten en geniet op één van de vele terrasjes van de swingende en vrolijke klanken van diverse Cubaanse bandjes.
Trinidad staat ook bekend als één van de betere uitgaanssteden van Cuba, een mooie kans om je salsa vaardigheden op niveau te houden (of te brengen) rondom Casa de la Musica!
Dag 10 - Reisduur 2 uur - Reisafstand 140 km
Trinidad - Caibarién - trein naar Remedios
1/3✓ per stoomtrein naar het pittoreske Remedios
Maak je op voor de verkenning van het typisch Cubaanse havenstadje Caibarién. We bezoeken twee musea en reizen per stoomtrein naar Remedios.
Caibarién
Dit stadje is niet ‘opgepoetst’ voor de toeristen en staat bekend als La Villa Blanca, door de mooie stranden in de omgeving. Caibarién en de omliggende steden staan ook bekend om hun indrukwekkende carnavalsvieringen. We bezoeken hier het suikermuseum, waar we alles te weten komen over het wel en wee van de Cubaanse suikerplantages.
Ritje met de stoomtrein naar Remedios
Vervolgens gaan we naar het stoomtreinmuseum en reizen we per trein verder naar het pittoreske plaatsje Remedios. Het is leuk om wat rond te slenteren en het leven van alledag te aanschouwen in de kleurrijke straatjes of op het centrale plein van dit stadje dat nog haar originele charme heeft weten te bewaren.
We overnachten in een sfeervol boutique hotel.
Dag 11 - Reisduur 1 uur - Reisafstand 50 km
Remedios - Cayo Santa Maria
1/2Maak je op voor een heerlijk all-in verblijf in luxe resort direct aan het strand op het idyllische eiland Cayo Santa Maria.
In de ochtend voert de route over de pedraplén - een 48 kilometer lange dam - naar ons vakantieparadijsje. Cayo Santa Maria is één van de drie eilanden voor de kust die door middel van dammen met elkaar verbonden zijn.
Dag 12
Cayo Santa Maria
Dag 13 - Reisduur 5 uur - Reisafstand 405 km
Cayo Santa Maria - Havana
Dag 14 - Reisduur 0.5 uur - Reisafstand 25 km
Havana - Amsterdam
Dag 15
Aankomst Amsterdam
Vluchten
Hieronder vind je informatie over de luchtvaartmaatschappij. De eventueel weergegeven vluchttijden zijn onder voorbehoud van wijzigingen.
Voeg tijdens het boeken extra opties toe
Tijdens het boeken van jouw reis zie je of het mogelijk is om extra's toe te voegen. Dit is afhankelijk van de beschikbaarheid tijdens jouw reis.
Business Class
Economy Class
- Standaard beenruimte
- Verstelbare rugleuning
- Persoonlijk entertainment systeem
Over Air Europa
Air Europa heeft deelgenomen aan het Aire-programma van de Federal Aviation Administration, met als doel energie te besparen en uitstoot te verminderen. Op dit vlak hoort Air Europa dan ook bij de top van de internationale luchtvaart.
Op de vluchten biedt Air Europa de nieuwste technologieën aan. Door middel van een individueel entertainmentsysteem geniet je eenvoudig van muziek, films en de gratis streamingdienst. Ook zijn de stoelen voorzien van IPort, USB en Power supply. Aan boord is ook wifi (€).
Geniet tijdens je vlucht nu van een lekkere, uitgebreide en uitgebalanceerde maaltijd. En als je wilt kun je het menu uitbreiden met een ontbijt of snack (€). Uiteraard voorziet het vriendelijke personeel je van alle gemakken!
Excursies
Wil je nog meer genieten? Dat kan!
Je kunt je reis nog completer maken door te kiezen voor de onderstaande extra optie(s). Afhankelijk van het soort rondreis zijn de optionele excursies en/of excursiepakketten tijdens het boeken of ter plaatse vast te leggen.
Praktische informatie
Bij een zorgeloze vakantie hoort ook een goede voorbereiding. Wij hebben heel veel algemene informatie over je vakantiebestemming en deze reis alvast overzichtelijk op een rijtje gezet. Voor meer informatie over je bestemming en reisvoorbereiding verwijzen wij je naar het kopje 'Landeninformatie' op deze pagina.
Landeninformatie
Bestemmingsinformatie
De getoonde hotels onder de tab Verblijf voor deze reis zijn onder voorbehoud. Je verblijft mogelijk in een gelijkwaardig alternatief.
De meest gangbare koffers/tassen met een rechthoekige vorm en minstens 1 vlakke ondergrond worden geaccepteerd. Koffers of tassen met ronde of onregelmatige vorm en lange riemen die uitsteken worden niet geaccepteerd.
Specifieke bagage-informatie
Indien voor jouw reis specifieke bagage-informatie van toepassing is, dan zullen wij je middels de reisbescheiden informeren.
Ontbijt: tussen de 3 en 6 euro
Lunch: tussen de 6 en 8 euro
Diner: tussen de 10 en 15 euro
Cuba is een schoon land. Toch adviseren wij je extra op te passen om de kans op een darminfectie te beperken. Het leidingwater is NIET drinkbaar en wees voorzichtig met het gebruik van ijsklontjes.
Gekookt water en water dat in verzegelde flessen verkocht wordt kun je veilig drinken. Zorg, vooral in droge, hete gebieden, dat je voldoende vocht binnenkrijgt. Rauwkost en fruit dat al geschild is moet je niet eten, dat kan problemen geven. Maar dat gaat ook op voor ongekookte melk, rauwmelkse kaas en zeker voor ijs. Vlees en vis moeten goed gekookt of doorbakken zijn. Houd er verder rekening mee dat voedsel dat al lange tijd staat, zelfs als het gebakken of gekookt is, een welkome voedingsbodem is voor allerlei bacteriën.
Er zijn niet zoveel typisch Cubaanse gerechten en het eten is niet van een zeer hoogstaande culinair niveau, maar de kwaliteit is echter over het algemeen goed. Veel specerijen worden niet of nauwelijks toegevoegd. In de restaurants kan extra peper of tabasco aan het bedienend personeel worden gevraagd. Een aantal typisch Cubaanse gerechten zijn het proberen waard, zoals een goed klaargemaakt geroosterd speenvarken, garnalen, verse vis of ropa vieja, een heerlijk stoofvlees gerecht. Dit wordt in Cuba als een feestmaal beschouwd. Maar ook gewoon varkensvlees kan geroosterd zeer smakelijk zijn. Mensen die vegetarisch willen eten, hebben op Cuba weinig keus.
Vaak hebben toeristenrestaurants hun eigen specialiteit: kreeft, varkensvlees of kipgerechten. Zwarte bonen vormen vaak de groente en rijst is altijd aanwezig om de maaltijd compleet te maken. Na het eten wordt koffie geschonken, vaak is deze zwart en sterk. Zwarte thee is niet altijd verkrijgbaar, indien dit het geval is dan krijg je meestal een variant zoals kamille thee. Je treft diverse restaurants aan waar je voor gemiddeld tien à twaalf euro goed kunt dineren. De restaurants van de hotels werken meestal met een buffetsysteem.
Paladar
De laatste jaren zijn er naast de staatsrestaurants ook steeds meer paladars verschenen. Dit zijn restaurants die in particulier bezit zijn. Soms eet je bij mensen in de huiskamer en soms zie je het verschil niet echt tussen een staatsrestaurant en een paladar.
Cocktails met rum
Rum is in overvloed aanwezig. Hoewel de Cubaan het over het algemeen puur drinkt, worden er beroemde cocktails van gemixt. De Cuba Libre is ongetwijfeld de bekendste. De Daiquirí en de Mojito (Hemingway's favoriet) zijn écht Cubaans. Vaak worden cocktails overgenomen uit andere landen. In plaats van jenever of gin gebruiken ze dan rum. De Cubanito bijvoorbeeld is een Bloody Mary met rum als basis. Men gebruikt lichte rum om te mixen, soms lichtbruine. De lichtbruine drie jaar oude rum drinkt de Cubaan doorgaans puur, evenals de donkerbruine oudere rum (Añejo).
Cuba is een geweldig en zeer gastvrij land en de inwoners zullen er alles aan doen om bezoekers zich er thuis te doen voelen, maar helaas staat Cuba op dit moment vanwege diverse oorzaken voor een uitdagende situatie door minder goed verkrijgbare middelen.
Wij vinden het belangrijk dat je hiervan op de hoogte bent zodat je met reële verwachtingen op reis gaat.
Geld
De geldsituatie in Cuba is altijd al een stuk ingewikkelder geweest dan op andere bestemmingen. De weinige pinautomaten die er inmiddels zijn werken helaas vaak niet. Het is dus zeer belangrijk dat je voldoende contant geld meeneemt. Opgelet: dit moeten wel Euro’s zijn en geen Amerikaanse Dollars, want die worden (officieel) niet geaccepteerd in Cuba!
Heb je een groepsrondreis of privérondreis met inbegrepen excursie in Havana geboekt, dan zal de reisleider en/of gids je de dag na aankomst uitgebreid uitleg geven over de Cubaanse geldstromen. Het belangrijkste is dat je vrijwel overal moet afrekenen in contanten. We adviseren je om een bedrag tussen de 70 en 100 Euro per persoon per dag mee te nemen, in kleinere coupures (10, 20, maximaal 50 euro). Dit geld kun je wisselen bij een bank, Cadeca wisselkantoor, bij de (grotere) hotels en je kunt zelfs vaak in een paladar (lokaal restaurant) met Euro’s betalen waar je dan Cubaanse Pesos (CUP) voor terugkrijgt tegen een vrij gunstige koers. Betalen per creditcard (geen Amerikaanse!) is met name in de grotere hotels wel mogelijk, maar tegen hoge kosten.
Opgelet: je kunt Cubaans geld niet meer omwisselen naar Euro’s op de luchthaven voor vertrek naar Nederland. Zorg dus dat je dit opmaakt in de laatste plaats waar je verblijft voordat je naar Nederland terugreist.
Brandstof en elektriciteit
Op Cuba is er een tekort aan brandstof. Huurauto’s en touringcars genieten wel prioriteit om te kunnen tanken, maar het kan voorkomen dat je een aantal tankstations langs moet om benzine te krijgen. Bij je reisbescheiden ontvang je van ons een speciale lijst met adressen van tankstations die alleen gebruikt kunnen worden door huurauto’s. In combinatie met een offline navigatie app, kun je een stuk makkelijker aan benzine komen. Bij deze tankstations kan je alleen met creditcard (geen Amerikaanse) betalen (in USD). Bij het ophalen van je huurauto op Cuba krijg je hier een uitgebreide instructie over van onze lokale vertegenwoordiging.
Ook de stroomvoorziening op het eiland is niet altijd optimaal, waardoor de elektriciteit af en toe - ongepland - uitvalt. Neem bijvoorbeeld een zaklantaarn of hoofdlamp mee, zodat je bij stroomuitval in ieder geval je weg kunt vinden in het donker.
Autohuur
Indien je een privérondreis geboekt hebt, hebben wij een huurauto voor je geregeld. Stel niet te hoge verwachtingen aan je huurauto op Cuba. Het zijn prima auto's om het land mee door te reizen, maar het zijn niet de nieuwste auto's. Wij hebben in al onze privérondreizen 'ophaalassistentie huurauto' voor je geregeld. Deze persoon helpt je bij het ophalen en controleren van de auto. Vooral als je Spaans niet al te best is, is dit handig, want het personeel bij het verhuurkantoor spreekt amper tot geen Engels. Bij problemen met het ophalen van de auto of met de auto zelf heb je op deze manier iemand bij je die alles ter plekke voor je oplost.
Levensmiddelen
Drinkwater in flessen is moeilijk te krijgen vanwege een tekort aan plastic. Door de aanhoudende oorlog in Oekraïne zijn er leveringsproblemen met plastic, maar ook steeds vaker met voedingsmiddelen en grondstoffen. We raden je dan ook aan om eigen bidon mee te nemen die je waar mogelijk vult met water. Het menu in hotels en paladares (restaurantjes van particulieren) wordt door de leveringsproblemen beperkter en iets eenzijdiger, er is minder variatie. Het ‘positieve’ hieraan is dat Cubanen gewend zijn hiermee om te gaan; zij hebben hier al vele jaren afwisselend mee te maken. De creativiteit van de lokale koks is eindeloos, waardoor bezoekers nog steeds kunnen genieten van de Cubaanse keuken, vooral in de paladares. Dit geldt ook voor de vier- en vijfsterren all-inclusive resorts op bijvoorbeeld Varadero. Ook hier zul je merken dat de variatie beperkt is, in tegenstelling tot wat je misschien zou verwachten bij dergelijke luxe resorts.
Zelf boodschappen doen is op dit moment lastig door de beperkte voorraden in de winkels en supermarkten. Neem vanuit Nederland een voorraadje snacks mee, zoals mueslirepen, nootjes, sultana’s etc. Zo heb je onderweg tijdens je rondreis in ieder geval altijd iets bij de hand als je trek krijgt want het is vrijwel niet mogelijk om snacks te kopen wanneer je daar behoefte aan hebt.
Creatieve Cubanen
Tot slot zal het je niet verbazen dat de lokale bevolking op de meest creatieve manieren probeert aan geld te komen. Het is daarom goed om je de volgende dingen te realiseren. Prijzen staan in Cuba vaak niet vast, onderhandelen is vrij gebruikelijk, ook zelfs in sommige restaurants en winkels.
Als je gebruik maakt van een taxi verzeker je er dan van, voordat je gaat rijden, dat de meter aanstaat. Of maak een prijsafspraak met de chauffeur voordat jullie vertrekken. Maak je een privérondreis (met huurauto) en word je onderweg aangehouden? Gebruik dan vooral je gezond verstand als je het gevoel krijgt dat de agent mogelijk niet tot een officiele authoriteit behoort. Stel vragen en maak notities van hun badges waardoor je al snel met rust gelaten wordt.
Conclusie
Het lokale leven op Cuba staat momenteel voor aardig wat uitdagingen. Wij verwachten dan ook van alle deelnemers aan reizen naar Cuba een positieve en flexibele instelling.
Al dit onverwachte kan ook z'n charme hebben! Als je bereid bent het (allemaal) voor lief te nemen, kom je thuis met prachtige verhalen en herinneringen aan een land waar de verandering langzaam doordringt. Wij, maar ook onze lokale vertegenwoordiger op Cuba, doen er alles aan om je een onvergetelijke reis te laten beleven.
In de meeste hotels kun je je accu’s en batterijen voor je camera eenvoudig opladen, maar daar is vaak een wereldstekker voor nodig. Deze zijn verkrijgbaar bij de ANWB, bij diverse buitensportwinkels en in de taxfree winkels op Schiphol.
Let bij het fotograferen in het buitenland goed op of dit wel is toegestaan en laat je hierover informeren op de plaats van bestemming. Houd er rekening mee dat het kan voorkomen dat fotograferen van bepaalde gebouwen, dieren of personen niet is toegestaan in zijn algemeenheid of dat het niet is toegestaan foto’s te maken met flits. Vaak vinden mensen het leuk om gefotografeerd te worden, maar vraag wel altijd toestemming voor je de foto maakt. Houd er rekening mee dat het kan voorkomen dat de gefotografeerde een vergoeding vraagt voor de gemaakte foto.
Je gaat in een relatief korte periode veel zien en ondernemen en doet veel indrukken op. Afhankelijk van het type reis is het verder mogelijk dat je in verschillende type accommodaties verblijft en te maken krijgt met een lange vlucht en tijdsverschil. Dit zijn allemaal factoren waarbij vermoeidheid een rol gaat spelen.
In de programmabeschrijving vind je informatie met betrekking tot de reisintensiteit, de reistijden, of er sprake is van hoogteverschil en - indien van toepassing - de afstanden die je aflegt.
Onze (groeps)rondreizen zijn niet geschikt voor rolstoel- of rollatorgebruikers. Heb je een beperkte basisconditie of beperkte mobiliteit of heb je speciale aandoeningen? Neem dan contact met ons op via 088 269 0 269. Wij bespreken graag persoonlijk de mogelijkheden, zodat je de juiste keuze maakt bij het boeken van de reis en daarna goed voorbereid vertrekt.
Goed om te weten
Houd er rekening mee dat de bus niet overal kan komen en wij je met jouw bagage soms niet voor het hotel of accommodatie kunnen op- /afhalen.
Tijdens het bezoeken van bezienswaardigheden wordt er veel gelopen. Je dient dus gemakkelijk afstanden te kunnen lopen, trappen te kunnen nemen en zelfstandig in en uit de (mini)bus, trein, van/aan boord van een boot etc. te kunnen stappen. De rondreizen kunnen met name voor reizigers die minder mobiel zijn als intens ervaren worden. Het kan zijn dat deelname aan sommige programmaonderdelen daardoor niet haalbaar is. Omdat je de reis boekt als een geheel pakket, kan geen restitutie op de reissom verleend worden indien sommige reisonderdelen uit het programma niet bijgewoond kunnen worden.
Mocht je speciale aandoeningen hebben, dan is het zeer aan te raden een codicil/talisman te dragen, een medicatielijst en voldoende medicijnen vanuit Nederland mee te nemen. Volgens de ANVR Reisvoorwaarden artikel 3.2, ben je verplicht hiervan melding te maken bij de boeking. In overleg zal dan worden bepaald of de reis van je keuze geschikt voor je is. Belangrijk om te weten is indien je het nalaat ons hiervan op de hoogte te stellen, kan worden overgegaan tot uitsluiting van deelname als je conditie kan leiden tot mogelijk ongemak, gevaar of risico’s voor jezelf dan wel andere reizigers en/of bezittingen. Helaas vindt er bij uitsluiting geen restitutie van de reissom plaats. Eventuele meerkosten die ten gevolge hiervan, ter plaatse kunnen ontstaan zijn voor eigen rekening.
In principe kun je voor de registratie volstaan met het tonen / kort afgeven van het identiteitsbewijs, zodat de persoonsgegevens kunnen worden overgenomen. Een hotel kan verschillende redenen hebben om het paspoort toch in te nemen. Dit kan bij wijze van service zijn om het inchecken te bespoedigen. Maar soms gebeurt dit ook wel als borgstelling. Het is niet altijd mogelijk het innemen van het paspoort te voorkomen en een hotel werkt mogelijk niet altijd mee wanneer je een eigen kopie overhandigt of gebruik maakt van een fraudegevoelige paspoorthoes.
Indien je niet de Nederlandse nationaliteit bezit of niet woonachtig bent in Nederland, dien je tevens zelf met de betreffende ambassade/consulaat contact op te nemen om te controleren of je een visum nodig hebt. ANWB aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de gevolgen indien je dit nalaat.
In alle gevallen geldt dat ANWB niet aansprakelijk is indien er door de Ambassade en/of Consultaat vanwege persoonlijke redenen geen visum wordt toegekend. Het valt onder jouw verantwoording om voor boeking, bij de betrokken autoriteiten te checken aan welke eisen je moet voldoen voor het verkrijgen van het benodigde visum. Belangrijker is welke beroepen een uitzondering vormen op de reguliere procedure. Conform de ANVR Reisvoorwaarden zijn onkosten voor het niet (geheel) kunnen maken van de reis vanwege het ontbreken van geldige (reis)documenten voor rekening van de reiziger.
Bekijk hier actuele informatie over benodigde reisdocumenten in Cuba.
Een visum aanvragen voor jouw rondreis met ANWB Reizen?
Wil je via ANWB Reizen een visum aanvragen? Dat is tegen betaling mogelijk. Wanneer je een georganiseerde rondreis maakt, voldoet een e-visum. Deze vragen wij vanaf 4 weken voor vertrek voor je aan bij Cubavisa. Het e-visum dien je samen met je paspoort bij aankomst op de luchthaven te tonen aan de douane.
Wij verzorgen graag je reis- en/of annuleringsverzekering. Je kunt bij boeking opgeven of je dit via de ANWB wenst te regelen.
Fysieke items (zoals een reisgids of ANWB bagage inpakset) ontvang je ca. 5 weken voor vertrek per post.
De Cubaanse peso mag je niet uitvoeren, net zomin als inheemse natuurproducten zoals schelpen en slakkenhuizen. De handel in eindproducten van beschermde planten- en diersoorten (zwart koraal, schildpadschild, vlinders of reptielenhuid) is zeer streng verboden en bij invoer in Nederland ben je strafbaar. Wil je krokodillenproducten uit een Cubaans broedgebied meenemen, dan dien je papieren te hebben die aantonen dat je ze op wettelijke wijze hebt aangeschaft.
Kijk voor meer informatie over het invoeren van souvenirs op de website van de Douane.
Bekijk hier actuele informatie over vaccinaties en gezondheid in Cuba.
Let op: de aanbevelingen hier zijn van algemene aard. De reisbestemming, verblijfsduur, soort reis, gezondheid en leeftijd van een reiziger bepalen welke vaccinaties en evt. anti-malariamaatregelen nodig zijn. Je moet je persoonlijk laten adviseren over de maatregelen, die voor jouw reis belangrijk zijn.
Bij de meeste hotels staan toeristentaxi’s klaar waar je gebruik van kunt maken. Dit kan een oldtimer zijn, een cocotaxi, een fietstaxi, een tuktuk, een koetsje of een gewone taxi. Je kunt hen vragen je weer op te komen halen op een bepaalde tijd. De kosten zijn afhankelijk van de afstand en van het aantal personen. Het is aan te raden om van te voren naar de ritprijs te vragen om te bepalen of deze voor jou acceptabel is.
Openbaar Vervoer
De trein is een belangrijk vervoermiddel, maar je moet dan wel voorbereid zijn op vertragingen en oponthoud vanwege pech. In de stad is het openbaar vervoer geregeld d.m.v. de bus. De bus rijdt zeer onregelmatig, de wachttijden zijn lang en als de bus eindelijk komt, is deze vaak volledig afgeladen. ANWB raadt het af om te reizen met de treinen of de stadsbussen in Cuba. De interprovenciale busservice van de busmaatschappij VIAZUL rijdt met meerdere bussen naar meerdere bestemmingen per dag en rijdt over het algemeen zeer punctueel.
Huurauto
Autorijden in Cuba is geen enkel probleem, maar houd wél rekening met een aantal factoren. De autowegen tussen de grote steden zijn over het algemeen van goede kwaliteit. De kleinere, provinciale wegen zijn van mindere kwaliteit en hebben nogal eens onverwachte gaten en kuilen. De matige of zelfs afwezige bewegwijzering werkt soms verwarrend, en dus ben je af en toe aangewezen op een vriendelijke, behulpzame Cubaan. Er is weinig motorverkeer op de wegen, maar des te meer andere gebruikers: in Cuba ontmoet je fietsers, ossenkarren en complete veestapels op de weg.
Er wordt een bepaalde categorie huurauto bevestigd, waar verschillende gelijkwaardige autotypes in vallen. Al deze wagens zijn vierdeurs en hebben airconditioning. De standaard is veelal een Hyundai Atos of gelijkwaardig. Je kunt vooraf geen preferentie opgeven van een wagen. ANWB behoudt zich het recht voor het type wagen aan te passen.
De bestuurder dient minimaal 21 jaar te zijn en beschikt tenminste één jaar over een Nederlands rijbewijs. Een internationaal rijbewijs is niet verplicht, maar strekt wel tot de aanbeveling in verband met mogelijke taalproblemen. Bij reservering dien je de geboortedatum van de bestuurder(s) door te geven. Een internationaal rijbewijs kun je kopen bij de ANWB winkel. Je dient hiervoor een pasfoto en je Nederlandse rijbewijs mee te nemen.
Voor groepsrondreizen en single groepsreizen dien je rekening te houden met € 50,- tot € 70,- per persoon zakgeld per dag.
Welke kosten zijn meegenomen in het berekenen van deze kosten? Denk aan kosten als ontbrekende maaltijden, alle optionele excursies die mogelijk zijn tijdens de reis, fooien (fooienpot, fooi reisleider en fooi housekeeping), eventuele visumkosten en eventuele entreegelden. Drankjes bij de maaltijd of gedurende de dag en souvenirs zijn niet meegenomen omdat dit erg persoonlijke uitgaven zijn.
Verblijf je op een locatie waar meer excursies te doen zijn dan waar tijd voor is, dan zijn we uitgegaan van een gemiddeld bedrag van de mogelijke excursies of van de duurste excursie.
Hele dure of extreme excursies zoals een helikoptervlucht en raften hebben wij ook buiten de berekening gehouden. Benieuwd naar welke optionele excursies er tijdens je reis mogelijk zijn? Bij elke reis staan op het tabblad ‘Excursies’ de optionele excursies met bijbehorende prijzen vermeld. Je kunt hier zelf kijken of je inderdaad aan alle optionele excursies wilt deelnemen of dat je hier zelf een selectie in maakt. Alle optionele excursies kun je ter plaatse bij de reisleider boeken.
Bovenstaande bedragen zijn ter indicatie bedoeld, er kunnen geen rechten aan ontleend worden.