COC-verklaring aanhangwagen

Vraag gesteld door S. de Groot op 25 januari 2019

Wij willen een aanhangwagen aanschaffen. Deze willen wij gebruiken voor vakantie, met lichte belading. We hebben met een aanhanger van bruto 750 kg genoeg laadvermogen om fietsen en een deel van de bagage in de aanhanger mee te nemen. Bij het orienteren kwamen we de term COC-verklaring tegen. Een aantal leveranciers geeft (op de website) aan deze verklaring er bij te leveren, anderen geven aan dat de verklaring voor een meerprijs bij de aanhanger geleverd wordt. Op de website van een leverancier staat dat een COC-verklaring problemen met verzekering voorkomt.

Een aantal vragen met betrekking tot de COC-verklaring en het aanschaffen van een lichte aanhanger:
- Wat is een COC-verklaring?
- Heb ik deze nodig als ik op pad ga met een aanhanger?
- Heb ik deze nodig als in het buitenland op pad ga met een aanhanger?
- Wordt een COC verklaring door een fabrikant per aanhanger afgegeven?
- Of vallen alle aanhangers van het zelfde type onder één verklaring?  
- Is het verplicht een aanhanger met COC-verklaring aan te schaffen of kan het ook zonder?

Antwoord van Frank

ANWB Expert

Een COC is een Certificat Of Conformity ook wel een Certificaat van Overeenstemming (CVO)
Dat is het 'geboortebewijs' van een voertuig. Met het CVO kan men aantonen dat het voertuig voldoet aan de gestelde toelatingseisen.
 
De verklaring geldt voor een hele serie aanhangers van het zelfde type.
 
De Regeling Voertuigen zegt er het volgende over:
Artikel 5.13.1     
Eisen

  1. Aanhangwagens, in gebruik genomen na 29 oktober 2012, moeten zijn voorzien van een voertuigidentificatienummer dat in het chassis, frame of soortgelijke structuur is ingeslagen, welk nummer goed leesbaar is.
  2. Aanhangwagens, in gebruik genomen na 29 oktober 2012, moeten zijn goedgekeurd en zijn voorzien van een constructieplaat waarop de volgende gegevens zijn vermeld:

a. de naam van de fabrikant;

b. indien typegoedgekeurd, het typegoedkeuringsnummer van het voertuig;

c. het voertuigidentificatienummer, en

d. de technische toegestane maximummassa en aslasten.


Dus er is geen sprake van dat u documenten moet kunnen overleggen.