Fietslampjes tussen spaken

Vraag gesteld door een ANWB-lid op 20 januari 2020

Ik heb lampjes tussen de spaken van mijn fiets gemonteerd om beter zichtbaar te zijn. Maar mag dat eigenlijk wel?

Antwoord van Marlijn

ANWB Expert

U heeft lampjes in uw fietswielen gemonteerd en vraagt zich af of dit wel mag.
Het antwoord is: nee, het is niet toegestaan om brandende lampjes in uw fietswielen aan te brengen.

Op zich klinkt het logisch; hoe zichtbaarder je bent, hoe beter. Maar fietsverlichting is gebonden aan strenge regels. Zo geldt voor losse fietslampjes dat ze:

  • een bepaalde kleur moeten hebben
  • maar op een paar plekken gemonteerd mogen worden
  • niet mogen knipperen.

De regels voor losse fietslampjes

In het algemeen geldt dat de fiets niet mag zijn voorzien van vrolijk gekleurde en knipperende lampjes. Ook mag u de lampjes niet aan armen of hoofd vastmaken.
Hier zet ik de regels voor losse fietslampjes voor u op een rij:

  • wit of geel licht aan de voorzijde van de fiets
  • rood licht aan de achterzijde van de fiets
  • in plaats daarvan mogen de lampjes ook op het bovenlichaam (aan de borst of op de rug) worden vastgemaakt, bijvoorbeeld aan uw kleding op rugzak. Maar dus niet uw hoofd, armen of benen.
  • extra verlichting, zoals spaakverlichting, mag niet
  • de lampjes moeten recht vooruit of recht achteruit schijnen
  • de lampjes moeten goed zichtbaar zijn. Zorg dat er niets overheen hangt.
  • de lampjes mogen niet knipperen

Dit alles staat alles in artikel 35 (a) van het RVV (Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens).

Boete

Bij fietsverlichting geldt hetzelfde als de verlichting van auto’s: in het donker of  bij slecht zicht is men verplicht ze aan te doen. Doet u dat niet of gebruikt u ze niet volgens de regels, dan riskeert u een boete.

Meer informatie over fietsverlichting  en de regels vindt u op onze website.