- home
- Vakantie
- Landeninformatie
- Specials
- logboek-wegenwacht-wim-van-ardenne
- Logboek Wegenwacht Wim van Ardenne in Italië

Volg de belevenissen van wegenwacht Wim van Ardenne. Deze zomermaanden is Wim gestationeerd aan het Gardameer in Italië om leden met pech te helpen. Wim werkt in zijn dagelijks leven bij het team Schiedam en werkte vorig jaar tijdens de zomer in de buurt van Lyon.
Zaterdag 10 juli arriveerde Wim op zijn standplaats, camping Lido in Lazise. ‘Nadat ik mijn spullen had geïnstalleerd ben ik maandag naar het steunpunt in Monza gereden om kennis te maken met de collega’s’, licht Wim telefonisch toe. ‘Ik merk dat ik wel even moet acclimatiseren. Het is hier erg warm, 35 graden, dus ben ik zeer blij met de airco in de T5. Dinsdag de 13e ben ik begonnen en had ik het 1e pechgeval. Daarover leest u meer in mijn logboek!
Hou het hoofd koel
Wim voor de T5 van collega Martin Moerkerken.Vroeg in de ochtend van vrijdag 9 juli vertrokken richting Gardameer in een poging de files een beetje te ontlopen, dat lukt natuurlijk niet want de vakantie-uittocht is goed op gang gekomen. Voeg daar het noodzakelijk onderhoud en uitbreiding van het Europese wegennet aan toe en het is zonneklaar dat je met enige regelmaat vastloopt in de file. De temperatuur loopt op naar 40 graden. Ik ben collega Martin Moerkerken veel dank verschuldigd voor het beschikbaar stellen van zijn T5 zodat de airco de binnentemperatuur op een aangename waarde kan houden. Met deze T5 beschik ik nu ook over luchtgereedschap en een verkeerd getankt-installatie.
Tegen de avond ben ik bij de Gotthardpas en besluit daar te overnachten. Het is genoeg afgekoeld om na een dag stilzitten een stukje te gaan hardlopen.
Op de camping

Zaterdag staat al vroeg een lange file voor de Gotthardtunnel, zodat over de pas rijden aantrekkelijker is dan aansluiten in de rij om vervolgens door een 17 kilometer lange tunnel te rijden. In de loop van de middag kom ik aan op camping Lido in Lazise. Collega Wout Zeben is hier al een week en heeft ervoor gezorgd dat de caravan op z’n plek staat. Hij is ook behulpzaam bij het opzetten van de voortent. Als we daarmee bezig zijn, komt er een Belgische campinggast om een zekering vragen en laat hij nou heel goed zijn in het opzetten van voortenten…‘s Avonds zien we het Duitse voetbalelftal winnen van Uruguay.
Dé finale
Zondag bezoek ik mijn dochter Susanne, die hier in de buurt is voor haar werk als assistent event manager. Ze zorgt ervoor dat tijdens het beachsoccer-toernooi het bedrijf waar zij voor werkt, ook hoofdsponsor van het toernooi, goed in beeld komt. Met de Nederlandse beachsoccer-selectie kijken we in de lobby van het hotel op een groot scherm naar de verrichtingen van het Nederlands voetbalelftal in de finale. Als je niet scoort en de tegenstander wel, verlies je terecht de wedstrijd. De scheidsrechter had het niet makkelijk met de vaak grove overtredingen van het Nederlandse team.
Team hulpverlening Italië
Maandagochtend arriveer ik in Monza bij het kantoor van de ADAC. De hulpverlening aan Nederlandse toeristen wordt in Italië door de ADAC uitgevoerd. De intake gebeurt in Assen, waarna het dossier aan de ADAC-collega’s wordt overgedragen en zij de hulp sturen. Tijdens de zomermaanden krijgen ze ondersteuning van medewerkers van de ANWB Alarmcentrale. Dit jaar zijn dat Jolanda Cuijpers, Frans van Zwet, Stephan Imbens en Lianne Breemhaar. Ik maak ook kennis met de Duitse wegenwachtondersteuners Stefano Pfeiffer en Laura Arretie. Samen gaan wij in juli en augustus hulpverlenen aan Duitse en Nederlands toeristen.
Als ik terugkom op de camping is collega Johan Valkonet ook gearriveerd. Hij komt mij, evenals vorig jaar in Frankrijk, een tijdje gezelschap houden. Hij is bijna klaar met het opzetten van z’n tent, bij een temperatuur die de 40 graden begint te naderen. Ik heb helaas een vervelende

boodschap voor hem; hij zal de tent weer moeten afbreken want we gaan verhuizen naar een plek waar we een internetverbinding hebben. Ik moet ook de voortent weer afbreken en iemand vinden die bereid is de caravan te verslepen.
‘s Avonds eten we op het terras van het campingrestaurant met uitzicht op het Gardameer.
Het echte werk gaat beginnen
Dinsdag 13 juli staan de eerste pechgevallen al op ons te wachten. Op een camping in Bardolino is gisteren een gezin aangekomen en na het inschrijven bij de receptie wil de Opel Astra niet meer starten. Veel mensen hebben hun mening al gegeven. De meest gehoorde diagnose is wel dat de startmotor defect moet zijn en dat dat lastig op te lossen zal zijn omdat je met een Duitse auto in Italië bent. Bezorgde gezichten dus als wij arriveren. Als zo vaak valt het wel mee, de accu is defect. We hebben hier in de buurt meerdere vertrouwensgarages en bij Consolini is de accu op voorraad. Voor de gemoedsrust van het lid rijden we even mee en monteren daar de nieuwe accu.
Het volgende pechgeval staat op een camping in Monique del Garda. Het gaat om een Volvo V40: de motor liep op twee cilinders, is afgeslagen en start nu niet meer. Het lid heeft z’n garage in Nederland gebeld en denkt dat de bobine stuk is. Hij wil de auto naar de dealer getransporteerd hebben, want ook in dit geval hebben veel mensen hun menig gegeven en zijn de gezichten bedrukt. We zullen eerst de accu maar eens testen en die blijkt defect te zijn. Hij houdt echter vol dat hij naar de dealer wil, dus rijden we mee. Daar monteren we een nieuwe accu en dan blijkt ook dit pechgeval weer mee te vallen.
Vervolgens rijden we naar Lazise waar een Renault Megane staat. Er branden een paar lampjes op het dashboard, hij start niet meer en de ramen gaan niet meer dicht. Als we de motor draaiende hebben, constateren we dat de dynamo niet bijlaadt. Tijdens het meten worden we aangesproken door een man die in de Kampioen gelezen heeft dat er wegenwachten rond het Gardameer actief zijn. Het motormanagementlampje in zijn auto is gaan branden. Hij heeft inmiddels contact gehad met het steunpunt en verzocht om een wegenwacht te sturen. Tot zijn verbazing verschijnt er een sleepwagen om de auto naar de garage te brengen en dat wil hij niet. We horen hem uit en het blijkt dat hij in z’n 6e versnelling in de bergen heeft gereden met een caravan van 1.300 kilo aan de trekhaak: het nieuwe rijden! Als hij dat niet meer doet zal hij geen problemen meer hebben.
We begeleiden de Renault naar garage Consolini die de dynamo zal vervangen. De klant brengen we vervolgens weer terug naar de camping.
Zie ook: Tips rijden met een caravan
Samen met collega Peter Kamp op pad
Vandaag komt collega Peter Kamp een dagje meerijden. Hij is niet alleen wegenwacht maar ook medewerker bij de Technische helpdesk. Daar kunnen de wegenwachten naar toe bellen voor technische bijstand. Hij is hier in de buurt op vakantie en is vroeg opgestaan om tijdig bij mij te zijn; het eerste lid staat al te wachten. Het gaat om een Citroën C5. De man heeft gemeld dat de BDP-sensor (= krukassensor) stuk is want de auto start niet meer. Hij staat bij een hotel in Sirmione en is op doorreis naar z’n vaderland Bosnië. Hij heeft z’n garage in Nederland gebeld en die wist te melden dat er al langer problemen met die sensor zijn. Wij constateren dat de +-aansluiting op de startmotor loszit. Als die weer vastzit, start en loopt de motor gewoon goed. Maar de klant is niet tevreden. Als we het storingsgeheugen uitlezen komt er inderdaad naar voren dat de sensor niet goed werkt. De C5 heeft zichtbaar een zwaar leven achter de rug en dat heeft ervoor gezorgd dat de nokkenassensor vervuild is. We reinigen deze en dan is ook die storing weg. Vervolgens proberen we zo goed mogelijk uit te leggen dat het een niets met het ander te maken heeft, maar of die boodschap helemaal is overgekomen…
De volgende klant staat op de camping in Bardolino. Het gaat om een Opel Zafira, waarbij je tijdens het rijden steeds het contact moet uitzetten om het ‘in noodloop gaan’ op te heffen. In noodloop wordt het motorvermogen beperkt om schade te voorkomen en het milieu te sparen. Voor de vakantie heeft hij preventief de EGR-klep (= uitlaatgasrecirculatieklep) laten reinigen, juist om dit te voorkomen. De tester geeft inderdaad een EGR-storing aan. We besluiten te klep te demonteren om een inspectie te kunnen doen. Een van de laatste handelingen is het aanstuurstekkertje verwijderen, dat valt er bijna af terwijl daar een borgklipje op zit. Het stekkertje heeft waarschijnlijk niet goed vastgezeten. Nu we toch zover zijn gekomen, halen we de klep er helemaal af. Die is inderdaad schoon evenals de belangrijke kanalen. Als we alles weer gemonteerd hebben, is het probleem verholpen.
Op de parkeerplaats van het hotel worden we aangesproken door een man die hier tijdens het hoogseizoen de huurtenten beheert en die een Renault met waterlekkage heeft. Het blijkt dat de radiator aan het eind van z’n levensduur is gekomen. Consolini is niet alleen vertrouwensgarage maar ook Renault-dealer, dus verwijzen we hem daar naar door.
Op weg naar de volgende melding komen we langs onze camping en besluiten daar even te lunchen. Tijdens de lunch komt er iemand langs om een band te laten inspecteren en iemand die de deur van z’n Volkswagen niet meer dicht krijgt. Een en ander wordt opgelost en we vertrekken naar Peschiera, naar een Ford Focus met een brandend motormanagementlampje en beperkt vermogen. Vlak voor de vakantie is de EGR-klep vervangen maar nu zijn er toch weer problemen. Onze tester geeft een probleem in het CAN-bussysteem aan. De communicatie tussen de onderling met elkaar verbonden computers verloopt niet goed. De auto kan wel rijden, maar over twee weken terug naar Nederland met de caravan erachter gaat niet lukken. Wij kunnen dit hier niet oplossen, er zal een Ford-dealer bezocht moeten worden.
Er komt ook nog iemand naar ons toe die onderweg een lekke caravanband gehad heeft. Die band moet vervangen worden en of wij een bandenbedrijf weten. Natuurlijk weten we dat, maar het blijkt dat hij niet alleen de band heeft weggegooid maar ook de velg! Nu moet hij niet naar een bandenzaak, maar naar de dichtstbijzijnde caravandealer.
Wij gaan naar Manerba del Garda, waar een Renault Laguna staat die niet meer aanslaat. Tijdens het starten beweegt de toerenteller niet en Peter beweegt het stekkertje van de BDP-sensor; de auto slaat meteen aan. We maken het stekkertje goed schoon, fixeren het en de klant kan op weg naar Rimini.
Op de terugweg naar de camping zien we een Nederlandse BMW X5 stilstaan; zo te zien niet om een toeristische attractie te bekijken. De vakantiegangers staan met pech en hebben zich bij de BMW-alarmcentrale gemeld. Er is een Italiaanse sleepdienst onderweg die ze kennelijk niet kan vinden. Leg dat maar eens uit in het Italiaans! Ze zijn ook ANWB Wegenwachtlid met Europadekking; we zullen eens kijken. De motor draait alleen stationair en staat in noodloop. Onze tester geeft aan dat de elektronisch aangestuurde gasklep de boosdoener is. Ondertussen is de sleepdienst gearriveerd en die brengt de auto naar de dealer.
Terug op de camping drinken we nog wat voor Peter weer terugkeert naar z’n gezin en evalueren de dag. Johan heeft een heerlijke maaltijd bereid, waar ook Wout van komt genieten.
A domani!
De community functionaliteit wordt ingeladen...
- Omhoog ^


